رایزنی نمایندگان ویژه کره جنوبی و آمریکا در باره وضعیت رهبر کره شمالی

تهران- ایرنا – خبرگزاری ریانوستی روسیه به نقل از وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد که با ادامه وضعیت ابهام آمیز سرنوشت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، نمایندگان ویژه سئول و واشنگتن در گفت وگویی تلفنی درباره وضعیت شبه جزیره کره و بطور خاص کره شمالی بحث و رایزنی کردند.

در نسخه روسی این خبرگزاری آمده است که "لی دو هون" نماینده" ویژه وزارت خارجه کره جنوبی در امور صلح و امنیت در شبه جزیره کره و "استیون بیگان" همتای آمریکایی خود امروز/ سه شنبه بطور مفصل در باره آنچه که آینده ابهام آمیز شبه جزیره کره خوانند، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این رابطه وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد: "آنها اوضاع در شبه جزیره کره و دیدگاه ها در مورد برنامه همکاری دو کشور برای پیشرفت واقعی در روند اتحاد کامل شبه جزیره کره و ایجاد صلح پایدار را مورد بحث و گفت وگو قرار داند."

هر دو نماینده ویژه توافق کردند که به ارتباطات و گفت وگوهای نزدیک خود راجع به موضوع هسته ای کره شمالی ادامه دهند.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی نیز به نقل از یک منبع دیپلماتیک، گزارش داد که لی دو هونگ و بیگان با برآوردهای سرویس های اطلاعاتی دو کشور بر سر این نظریه که در غیاب کیم جونگ اون هیچ گرایش غیرمعمولی وجود نخواهد داشت، به توافق نظر رسیده اند.

پیش از این، پس از گزارش روزنامه "ان کی دیلی" کره جنوبی مبنی بر اینکه کیم جونگ اون پس از عمل تحت معالجه قرار گرفته است، شایعات بسیاری در رسانه ها و شبکه های اجتماعی درمورد تهدید سلامتی رهبر کره شمالی آغاز شد.

این روزنامه و همچنین تعدادی از رسانه های دیگر مانند شبکه سی ان ان آمریکا و هفته نامه "شوکان جندای" ژاپن در گزارشات خود به منابع ناشناس اشاره کرده و نیز با استناد به خبرهای شبکه های اجتماعی، شایعاتی درباره مرگ رهبر کره شمالی منتشر کردند.

مون چون-این، مشاور رئیس جمهور کره جنوبی در زمینه وحدت دو کره، روابط بین الملل و امنیت ملی دیروز دوشنبه اظهار داشت که رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، زنده است و در سلامت کامل بسر می برد.

وزارت امور اتحاد ملی کره جنوبی که نهاد اصلی ارتباطات بین دو کره است نیز اعلام کرد که هیچ شواهدی پیرامون مشکلات سلامتی رهبر کره شمالی وجود ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =