هنر بهترین ابزار برای کاهش آسیب‌های کروناست

قم – ایرنا – رییس حوزه هنری قم با تاکید بر ضرورت استفاده از ابزار هنر برای کاهش آسیب‌های ناشی از کرونا گفت: هنر به عنوان ابزاری قوی در تولید محتوای اثرگذار و با جامعه مخاطب فراوان، ظرفیت مناسبی برای بهره‌گیری به منظور کاهش مشکل‌های ناشی از شیوع این ویروس را دارد.

سید مهدی سیدین نیا، روز سه‌شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا ادامه داد: در روزهای ابتدایی شیوع کرونا، هجمه شدیدی علیه قم ایجاد و به قم هراسی دامن زده شد که برای خنثی سازی این موضوع مسابقه شعر با موضوع شهر مقدس قم در همان ایام، فراخوان و آثار متعددی به دبیرخانه این مسابقه ارسال شد.

وی ادامه داد: همچنین در پاسخ به اهانت تنی چند از شاعران به قم و فرهنگ مردم این شهر در پی شیوع ویروس کرونا،‌  تعدادی از شاعران قم به صورت خودجوش اشعاری را سرودند که از طریق واحد ادبیات قم جمع‌آوری و در فضای مجازی منتشر شد.

وی با اشاره به اقدام‌های انجام شده به منظور استمرار برنامه‌های فرهنگی و هنری در ایام شیوع کرونا افزود: با اعمال محدودیت فعالیت مراکز فرهنگی و هنری توسط ستاد مرکزی مقابله با کرونا،‌ استفاده از بسترهای فضای مجازی به منظور استمرار فعالیت‌های فرهنگی و هنری در دستور کار قرار گرفت.

رییس حوزه هنری قم گفت: برگزاری چهار محفل شعرخوانی مجازی از جمله شب شعرهای مهرماه، ‌علوی،‌ محفل قمپز و محفل سرناد و تولید ۱۰۰ دقیقه کلیپ آموزشی توسط هنرمندان واحد نمایش حوزه هنری پیرامون رعایت فاصله گذاری اجتماعی از جمله اقدام‌های انجام شده در این ایام است.

سیدین نیا، ادامه داد: محفل قمپز که از جمله جدی و شناخته شده‌ترین محافل شعر طنز کشور ‌است،‌ در این ایام با موضوع کرونا و به صورت مجازی از طریق شبکه‌های اجتماعی برگزار شد که تجربه ای متفاوت در این زمینه رقم خورد.

وی ادامه داد: به منظور ثبت خاطرات مدافعان سلامت از قبیل پزشکان، پرستاران، روحانیوین، دانشجویان و نیروهای بسیج مردمی که در جهاد مبارزه با کرونا، فراخوان جشنواره «سرفه های خشک کرونا» در این استان فراخوان شد.

 کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و ازجمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به « کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =