۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۲:۱۵
کد خبرنگار: 989
کد خبر: 83767852
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف ظروف سفالی مربوط به قرن چهارم و پنجم هجری در جاجرم

بجنورد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خراسان شمالی از کشف ۲۳ قلم ظروف سفالی مربوط به قرن چهارم و پنجم هجری قمری که همزمان با حکومت سامانیان و غزنویان بود، در شهرستان جاجرم این استان خبر داد.

سرهنگ حسین اصغر قنبرزاده روز سه شنبه اظهار داشت: در پی اعلام گزارش نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان جاجرم مبنی بر اینکه یکی از دوستداران میراث فرهنگی تعدادی ظروف سفالی قدیمی را پیدا کرده است، کارشناسان این نمایندگی به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی گفت: ظروف سفالی کشف شده شامل انواع کاسه و بشقاب لعاب دار است که برابر اعلام کارشناسان میراث فرهنگی متعلق به دوره چهارم و پنجم هجری است.

این مقام انتظامی ادامه داد: ظروف کشف شده پس از مرمت توسط میراث فرهنگی تحویل امین اموال سازمان شد.

شهرستان جاجرم گرچه به دلیل دوری از مسیرهای اصلی برای بسیاری از مردم چندان شناخته شده نیست، اما باستان شناسان و علاقه مندان به فرهنگ، این دیار کهن را که روزگاری بر سر راه ابریشم قرار داشته به خوبی می شناسند.

وجود محوطه های باستانی بزرگ از قبیل تپه پهلوان، تپه حیدران و محوطه چَلو و نیز سنگ نگاره های پیش از تاریخی «جُربِت» در شهرستان جاجرم آن را به یکی قدیم ترین استقرارگاه های بشری در خراسان شمالی بدل کرده است.

پراکندگی زیاد محوطه های باستانی مربوط به دوران اشکانی و ساسانی در این شهرستان، از شکوفایی این خطه در آن دوره تاریخی با بهره گیری از موقعیت مناسب آن بر سر راه ابریشم و معادلات سیاسی و تجاری آن دوران حکایت دارد. جاجرم از شهرهای مهم دوران اوج و درخشش تمدن خراسان بوده است.

شهرستان جاجرم در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha