دبیرکل جبهه جهادگران ایران اسلامی: باید از نهاد شورا سیاست‌زدایی شود

تهران-ایرنا- دبیرکل جبهه جهادگران ایران اسلامی با تاکید بر لزوم سیاست زدایی از نهاد شورا گفت: مجلس جدید بایستی برای درمان سیاست‌زدگی شوراها اقدامی جدی انجام دهد در غیر این صورت مدیریت شهری و آرامش مردم آسیب خواهد دید.

وهاب عزیزی در گفت و گو با ایرنا به مناسبت روز شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا در قانون اساسی کشور به عنوان یک نهاد اجتماعی در نظر گرفته شده است و هدف قانون گذار حل مشکلات مردم به دست خودشان و بدور از پیچ و خم های سیاسی بوده است.
وی افزود: زمانی که مدیریت شهری با تکیه بر نهادهای اجتماعی و به دور از سیاست اداره شود؛ آرامش نسبی در شهر و روستا حاصل می‌شود. اصولا بستر شهر بایستی محلی برای زندگی و آرامش باشد نه محل جدال‌های سیاسی و تسویه حسابهای جناحی.  

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: متاسفانه نهاد شورای شهر در اکثر شهرها بویژه در کلانشهرها مورد تعرض سیاست‌مداران و جریان‌های سیاسی قرار گرفته است و از این نهاد به عنوان یک پلکان و تکیه‌گاه برای رسیدن به قدرت‌های بالاتر استفاده می‌کنند. برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراها در چند دوره اخیر هم مزید بر علت شده است.  

عزیزی ادامه داد: مجلس جدید بایستی برای درمان سیاستزدگی شوراها اقدامی جدی انجام دهد در غیر این صورت مدیریت شهری و به طبع آن آرامش مردم به شدت آسیب خواهد دید. کما این که همین امر در مدیریت شهری تاثیر  گذاشته است و به نظر می‌رسد مدیران شهری دچار چندگانگی در تصمیم‌گیری برای شهر هستند.

وی گفت: مدیران شهری از یک طرف خودشان را در مقابل مردم و الزامات اداره شهر مسئول می‌دانند و از طرف دیگر فشار چند جانبه‌ای را از طرف شوراهایی متحمل می‌شوند که درک درست و کارشناسی از مدیریت شهری ندارند. گاها افرادی وارد شورای شهر می‌شوند که سالیان سال مشغول کار سیاسی هستند و حتی یک روز هم سابقه فعالیت در حوزه شهری ندارند. بعضی از اینها یک فاصله معنی‌داری از مردم و زندگی عادی بین مردم دارند. متاسفانه این مشکل در اغلب شهرهای ایران قابل رصد و بررسی است.   

این استاد دانشگاه با بیان اینکه یک سال بیشتر به برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نمانده است، اظهار داشت: در این مدت کوتاه نهادهای اجتماعی و مردم نهاد باید سعی کنند جریان انتخابات را به سمت مردمی بودن سوق دهند. حداقل کاری که می‌توانیم و باید انجام دهیم این است که روشنگری کنیم مردم در انتخاب‌های خودشان هوشمند عمل کنند تا رد پای سیاست معاشان را از مدیریت شهری پاک کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha