گزارش وضعیت گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌ها در شرایط کرونا

تهران- ایرنا- اداره‌کل هنرهای نمایشی نخستین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی در وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا منتشر کرد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، این نهاد نخستین گزارش مربوط به تعطیلی تماشاخانه ها و فعالیت گروه های نمایشی در پی شیوع ویروس کرونا را در ۱۱ بند پس از بررسی شرایط موجود به شرح زیر منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، نظر به تعطیلی تماشاخانه‌ها و فعالیت‌های نمایشی در سراسر کشور، اداره‌کل هنرهای نمایشی از روزهای آغاز سال ۹۹ ضمن پرداخت بخشی از مطالبات معوقه گروه‌های نمایشی و پیگیری پرداخت باقی‌مانده تعهدات در راستای سیاست‌های دولت برای حمایت از هنرمندان آسیب‌دیده در وضعیت پیش‌آمده تحت شیوع ویروس کرونا، با تعریف ماموریتی برای کارشناسان، ستادی را با هدف رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی تشکیل داده است.

این گزارش می افزاید: در این راستا موارد ذیل به آگاهی می‌رسد. ۱. بخشی از حمایت‌های غیرمستقیم مانند ایجاد تسهیلات برای بیمه تامین اجتماعی هنرمندان توسط صندوق اعتباری هنر در حال پیگیری است. همچنین با هدف حمایت از موسسات و گروه‌های نمایشی که اماکنی را از دستگاه‌های اجرایی اجاره کرده‌اند، هیئت محترم وزیران در جلسه سوم اردیبهشت سال جاری مصوب کرده که کلیه دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌های سراسر کشور مجازند نسبت به امهال یا بخشودگی کامل اجاره‌بهای اماکن واگذار شده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی مربوط به جلوگیری از انتشار ویروس کرونا یا افزایش دوره بهره‌برداری حسب شرایط و چهارچوب واگذاری اقدام کنند. این مصوبه به‌ویژه برای انجمن‌ها و موسسات در استان‌ها و گروه‌های کمدی شبانه که غالبا فعالیت آن‌ها در اماکن استیجاری از دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها متمرکز است ایجاد ظرفیت می‌کند.

۲. ستاد مذکور در اداره‌کل هنرهای نمایشی هم‌اکنون در حال جمع‌آوری اطلاعات تمام اجراهای نمایشی اسفندماه ۹۸ در تهران و دیگر استان‌هاست. 

۳. اطلاعات تمام نمایش‌های اسفندماه ۹۸ شهر تهران که پروانه اجرای آن‌ها از سوی اداره‌کل هنرهای نمایشی صادر شده در این اداره‌کل موجود است و به جهت حفظ سلامتی هنرمندان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیازی به مراجعات حضوری نیست.

۴. اطلاعات نمایش‌هایی که برای فروردین و اردیبهشت ۹۹ پروانه داشته‌اند یا مقرر بوده است بازبینی شوند در شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش اداره‌کل هنرهای نمایشی وجود دارد و بررسی می‌شوند.

۵. در استان‌ها نیز اطلاعات مربوط به اجراهای اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ توسط ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با همکاری انجمن هنرهای نمایشی آن‌ها جمع‌آوری و توسط کارشناس معین استان در درگاه‌های استانی سایت ایران‌تئاتر بارگذاری خواهد شد. لذا در این خصوص هم نیازی به مکاتبه با این اداره‌کل یا مراجعه حضوری  هنرمندان به ادارات‌کل استان‌ها نیست و در صورت لزوم تبادل اطلاعات از طریق ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی قابل انجام خواهد بود.

۶. اطلاعات تماشاخانه‌های فعال در حال تجمیع و تطبیق با سوابق موجود در این اداره‌کل  است. منظور از تماشاخانه‌های فعال، اماکنی هستند که در طول  سال بیش از ۵ اثر نمایشی در آن‌ها اجرای عمومی شده باشد.

۷. پس از تجمیع اطلاعات مذکور و نیز ابلاغ مبلغ حمایتی از سوی دولت، میزان حمایت‌ها و شیوه انجام آن اعلام خواهد شد.

۸. برای انجام بند ۶، از نظرهای نمایندگان تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی و تخصصی بهره‌گیری خواهد شد.

۹. اولویت رسیدگی ستاد در مرحله اول، اجراهای اسفند ۹۸، فروردین و اردیبهشت ۹۹ و وضعیت تماشاخانه‌ها خواهد بود. با توجه به وضعیت اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، تدابیر دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیدگی به دیگر مسائل نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

۱۰. با توجه به این ‌که در روزهای اخیر در مورد شرایط بازگشایی سینماها مطالبی منتشر شده است به آگاهی می‌رساند در این مورد قیاس تئاتر با سینما، قیاس موجهی نیست. حضور گروه‌های نمایشی شامل بازیگران و همکاران پشت‌ صحنه، مسئولان فنی و اداری تماشاخانه‌ها و تماشاگران در قیاس با اکران فیلم در سینماها شرایط و دستورالعمل‌های بسیار متفاوتی را می‌طلبد. از این رو هرگونه تصمیم برای بازگشایی تماشاخانه‌ها با در نظر گرفتن این تفاوت‌ها و البته وضعیت اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و ستادهای استانی خواهد بود.

۱۱. می‌دانیم معضل جهانی کرونا بر وجوه مختلف زندگی انسان معاصر سایه افکنده و خیل عظیمی از افراد و مشاغل را دچار بحران کرده است. بی‌شک گذر از این شرایط با همدلی و همراهی میسر خواهد شد.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =