ترامپ در مخمصه کرونا؛ دموکرات‌ها خوش‌بین‌ به پیروزی در انتخابات

تهران- ایرنا- حالا که ویروس کرونا بطور گسترده در آمریکا شیوع یافته و دونالد ترامپ را به ویژه به دلیل عملکرد ضعیف او برای مقابله با شیوع این بیماری با چالش جدی مواجه کرده است، طرفداران «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری، واکنش دولت ‌ترامپ به ویروس‌کرونا را برگ برنده خود در انتخابات آبان ماه امسال می‌دانند.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی با عنوان «دموکرات‌ها شرط می‌بندند که واکنش ترامپ به ویروس‌کرونا، برگ برنده بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ است» افزود: کارزار انتخاباتی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات و متحدان وی حملات همه جانبه‌ای علیه واکنش دونالد ترامپ به گسترش ویروس‌کرونا در آمریکا به راه‌انداخته و شک ندارند این موضوع در ماه نوامبر (آبان ماه و زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا) برگ برنده‌ای برای دموکرات‌ها خواهدبود.

تیم انتخاباتی بایدن، ترامپ را به در پیش‌گرفتن یکی از بدترین اشتباهات سیاسی که رییس جمهوری آمریکا در تاریخ این کشور مرتکب شده، متهم می کند. تبلیغات جدید کارزارهای انتخاباتی بایدن می گوید ترامپ نتوانسته در مقابله با کرونا سیاست درستی در پیش بگیرد و همین امر سبب ابتلای بیش از ۹۷۷ هزار و ۵۰۰ آمریکایی شده و جان بیش از ۵۵ هزار نفر را گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است: براساس نظرسنجی رویترز/ ایپسوس (شرکت تحقیقات جهانی بازار و متخصص در نظرسنجی که مقر آن در پاریس قرار دارد) که هفته گذشته منتشر شد، ۴۷ درصد از رای دهندگان بایدن را انتخاب کرده و ۳۹ درصد ترامپ را ترجیح می دهند.

نظرسنجی رویترز/ ایپسوس همچنین نشان داد، ۵۲ درصد از آمریکایی ها بر این باور هستند که بایدن می تواند با تصمیمات درست در حوزه بهداشت، واکنش بهتری به گسترش کرونا داشته باشد، حال آنکه ۴۸ درصد معتقد بودند عملکرد ترامپ خوب است. اما در حوزه اقتصادی، ۵۳ درصد آمریکایی ها بیشتر به ترامپ اعتقاد دارند حال آنکه در مقابل ۴۷ درصد بایدن را رهبر اقتصادی بهتری برای آمریکا می دانند.

در یک نظرسنجی داخلی که توسط طرفداران بایدن انجام شد، تعداد بیشتری از مردم در مدیریت بحران ترامپ را مقصر می دانند و این مساله به ویژه پس از جلسات توجیهی وی در کاخ سفید مبرم شد.

یک فیلم تبلیغاتی بایدن که در روز جمعه منتشر شد، ترامپ را در یک جلسه توجیهی اخیر نشان می دهد که در آن می گوید «هیچ کس نمی خواهد از من مراقبت کند»، این در شرایطی است که آمار مرگ و میر در ایالات متحده رو به افزایش است و اخبار ناامیدکننده ای در مورد بیکاری ۲۶ میلیون آمریکایی به گوش می رسد.  

همین امر سبب شد تا «تی جی داکلو» TJ Ducklo سخنگوی کارزار بایدن در واکنش به این فیلم گفت: «ما شاهد یکی از بدترین شکست های یک رییس جمهوری در تاریخ کشورمان هستیم و این تنها چیزی است که در ذهن رأی دهندگان خواهد ماند».

پس از این حملات، «کن فارناسو» سخنگوی کارزار انتخاباتی ترامپ در بیانیه ای از طریق ایمیل گفت: «رییس جمهوری با جسارت تمام در حال نبرد با ویروس کرونا است، در حالیکه بایدن تنها در گوشه ای نشسته و نظاره گر است». وی همچنین بایدن را متهم کرد که در تلاش برای تضعیف واکنش وحدت بخش دولت ترامپ است و با پیام عدم اطمینان خود ترس را به دل مردم می اندازد.

«جیم مانلی» مشاور دیرین دموکرات ها از جمله سناتور «هری رید» رهبر پیشین سنا گفت: «ترامپ که برگ برنده خود را در انتخابات بعدی، اقتصاد می داند، بسیار آسیب پذیر است. اگر انتخابات امروز برگزار می شد، کاملا بدیهی است که ترامپ بازنده انتخابت بود. اما مشکل این است که انتخابات امروز برگزار نمی شود. به همین دلیل دموکرات ها باید فشار بیشتری وارد کنند».

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در روند انتخابات ریاست جمهوری از برتری ۶ امتیازی در مقابل «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواهان برخوردار است. براساس نظرسنجی سراسری و مشترک یو اس ای تودی و دانشگاه سافولک آمریکا، ۴۴ درصد کسانی از نامزدی بایدن در انتخابات نوامبر حمایت کردند و ۳۸ درصد نیز طرفدار ترامپ بودند.

آخرین نظرسنجی یو اس ای تودی و سافولک که در ماه دسامبر  سال گذشته میلادی(آذر ۹۸) انجام شد، نشان می‌داد که ترامپ با برتری ۳ امتیازی در مقابل بایدن، در انتخابات ریاست جمهوری پیشتاز بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =