استاندار زنجان: طرح غربالگری سرپایی در قطع زنجیره کرونا تاثیرگذار بود

زنجان - ایرنا - استاندار زنجان گفت: اجرای طرح غربالگری سرپایی در مدیریت بیماری کرونا و کاهش انتقال زنجیره آن بسیار تاثیرگذار بوده است که این کار مهم با همکاری خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی و نقش موثر مردم فراهم شد و جای تقدیر دارد.

فتح الله حقیقی شامگاه دوشنبه در نشست مشترک با نماینده سازمان جهانی بهداشت در زنجان افزود: جرقه اجرای طرح غربالگری با نیت خوب و خیرخواهانه مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی و انستیتوپاستور شروع  شد که ایده این طرح مختص زنجان است.

وی با بیان اینکه استان در موضوع کرونا با نقشه عملیاتی ورود  پیدا کردیم، اظهار داشت: در این نقشه راه بزرگترین هدف، قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا بود که اقدامات مختلفی از جمله شناسایی زودهنگام بیماران مبتلا در راستای کاهش ازدحام در بیمارستان‌ها و تبعات ناشی از آن انجام شد.

حقیقی با تاکید بر اینکه در این نقشه راه به بحثهای آموزشی در موضوع کرونا توجه ویژه ای شد، ادامه داد: در این راستا استودیوی سلامت در استان با گفتمان غالب با موضوعات پروتکل های بهداشتی و گفتمان پزشکان، پرستاران و متخصصان امر درمان و بهداشت با مردم، طراحی و راه‌اندازی شد که روزانه نیم ساعت به طور مستقیم با مردم گفت و گو داشتند.

استاندار زنجان با اشاره به فعال شدن خیران و پویش‌های مردمی به معنای واقعی گفت: از روز هفتم فروردین امسال از بیماران سرپایی علامت دار تست آزمایشگاهی گرفته شد که نتایج بسیار مطلوبی هم داشت.

وی اضافه کرد: با توجه به تست های مثبت حاصل از این طرح، برای درمان بیماران مثبت از نقاهتگاه‌ها استفاده شد و قبل از اینکه این افراد وارد بیمارستان شوند، هم خود فرد و نزدیکان آنان که تست مثبت داشتند، تحت درمان و قرنطینه قرار گرفتند.

حقیقی افزود: بر این اساس ۳.۸ درصد از افرادی که تست مثبت آزمایشگاهی سرپایی داشتند، نیازمند بستری در بیمارستان‌ها بودند و  بقیه افراد، یا درمان شدند و یا تحت مداوا در سیستم خارج از بیمارستان هستند.

 استاندار زنجان ادامه داد: آمار بستری شدگان در بیمارستان نسبت به هفتم فروردین کاهش معناداری یافته و بهبودی بستری هم در استان معنادار شده است به طوری که حدود ۸۰ درصد از بستری ها بهبود یافته اند.

حقیقی خاطرنشان کرد: نتایج این طرح در استان موجب شد که این طرح در کشور و سایر دانشگاه ها هم اجرایی شود که آمادگی وجود دارد این تجربه بدون هیچ منتی در اختیار دیگر دانشگاهها قرار داده شود و با توجه به تجربه مستندسازی، این تجربیات نیز در اختیار علم پزشکی دنیا باشد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۹۱ هزار و ۴۷۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۵۸۰۶ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha