۸ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۲
کد خبرنگار: 2051
کد خبر: 83767132
۰ نفر

برچسب‌ها

واگذاری هپکو اراک به ایمیدرو قطعی است

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: واگذاری واحد تولیدی هپکو اراک به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع غذایی کشور (ایمیدرو) قطعی است و این مهم ظرف چند هفته آینده عملیاتی می‌شود.

سید «علی آقازاده» عصر دوشنبه در نشست صمیمی با نمایندگان جامعه کارگری واحدهای تولید استان مرکزی به مناسبت هفته جهانی کارگر، افزود: این واگذاری  در نشست ویژه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور با حضور معاون اول رئیس جمهوری در آذرماه پارسال مصوب شد اما اجرای آن درگیر دست‌های نامرعی رده‌های پایین مدیریتی نهادهای ملی بود که با پیگیری مجموعه مدیریت استان مشکلات حل شده و هپکوی اراک تا چند هفته دیگر به ایمیدرو واگذار می‌شود.
وی ادامه داد: واگذاری هپکو اراک از بخش خصوصی به سازمان خصوصی‌سازی و پرداخت ۴۰۰ میلیارد ریال از منابع دولتی به این واحد تولیدی از دیگر مصوبات نشست اقتصاد مقاومتی بود که اکنون عملیاتی شده است.
استاندار مرکزی بیان کرد: مقدمات واگذاری شرکت واگن‌پارس به گروه صنعتی مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) فراهم شده که به‌زودی محقق می‌شود.
آقازاده اظهار در پاسخ به اعتراض نمایندگان جامعه کارگری استان مرکزی نسبت به افزایش ناچیز دستمزد کارگران در سال جاری از سوی دولت، اظهار داشت: اینکه کف حقوق کارگر ۲۷ میلیون ریال باشد از نظر همه ناخوشایند است اما، باید به این نکته توجه داشت که افزایش غیرمتعارف دستمزد کارگران باعث جذب نیروی انسانی زیرزمینی با حداقل حقوق و استثمار کارگر از سوی کارفرما می‌شود، بنابراین دولت در این فرآیند نه‌تنها قشر کارگر را تضعیف نکرده بلکه مدافع حق آنان بوده است.
استاندار مرکزی بیان کرد: پودر آلومینا که ماده اولیه خط تولید ایرالکو  است تا تیرماه امسال تامین و تا یک سال دیگر نیز با شرکت‌های خارجی در این خصوص قرارداد امضا شده است بنابراین مشکلی در تامین مواد اولیه این واحد تولیدی وجود ندارد.
آقازاده اضافه کرد: ساخت مجتمع آزادسازی شرکت ایرالکو نیز که تاکنون بیش از ۲۸ میلیون دلار تجهیزات این واحد تامین شده تا پایان امسال به نقطه مطلوب می‌رسد.
وی در خصوص فعالیت شرکت کمباین سازی ایران نیز گفت: با پیگیری‌ مدیریت این واحد تولیدی و مجموع مدیریت اجرایی استان شرایط کمباین سازی نسبت به ۲ سال گذشته بهبود یافته و راه‌اندازی خط تولید کمباین برنج پنجره نوینی در راستای توسعه صنعت استان باز کرده است.
استاندار مرکزی بیان کرد: سال گذشته با وجود اعمال تحریم‌ها حدود یک میلیارد دلار کالای غیرنفتی از این استان صادر شد و بیش از ۲۰ هزار اشتغال  ایجاد شد که این مهم مرهون فعالیت گسترده جامعه کارگری استان است.
آقازاده اضافه کرد: شرایط تحریم‌ها و بنیه قوی ملت ایران در تمام لایه‌های اجتماعی باعث شد که کشور ایران کمترین شمار ابتلا و تلفات ناشی از شیوع ویروس کرونا را متحمل شود در صورتی که یک میلیون از سه میلیون مبتلا به این ویروس در جهان متعلق به ایالات متحده آمریکا است و تا کنون بیش از ۵۴ هزار نفر در این کشور به‌دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.
وی تاکید کرد: در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان جهش تولید نامگذاری شده است باید تمامی بخش‌های جامعه به خصوص حوزه صنعت توانش را برای جبران خسارت‌های ناشی از شیوع کرونا و تحقق شعار سال به‌کار بگیرند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیزگفت: هشت هزار نفر در استان در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند.
«محمد تقی آبایی» افرود: نرخ بیکاری در استان مرکزی در زمستان پارسال برابر با ۶.۹ درصد بود که نسبت به مدت مشابه قبل آن ۱.۴ درصد و نسبت به میانگین کشوری نیز ۳.۷ درصد کاهش داشته است.
وی با اشاره به اینکه اشتغال ایجاد شده دراستان مرکزی بالغ بر ۲۰ هزار مورد بوده است بیان کرد: ۱۵ هزار شغل شناسنامه‌دار نیز در استان ثبت شده است که از میانگین کشوری بالاتر بوده و شمار کارگاه های فعال تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی پارسال از مرز ۲۴ هزار مورد گذشت.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: واحدهای صنعتی دارای حقوق معوق در سال گذشته ۴۷ درصد کاهش داشت به‌طوری که از ۵۱ شرکت به ۲۷ شرکت رسیدیم، اما با شیوع کرونا ۲۵ واحد تولیدی اسفندماه پیش از موعد فعالیت خود را متوقف کردند  و از اول اردیبهشت ماه مجدد به تولید بازگشته‌اند و همه این شرایط حاکی از آن است که اقتصاد استان رو به بهبود است.
آبایی از پرداخت تسهیلات از هفته سوم اردیبهشت ماه برای ۱۱ رسته شغلی آسیب دیده خبر داد و گفت: به ازای هر کارگر ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد، برای ۴ میلیون شغل آسیب دیده نیز بین یک تا ۲۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت می شود و برای ۳ میلیون نفر از مردم که درآمد ثابت نداشتند از اسفندماه تاکنون در ۲ مرحله کمک ۲ تا ۶ میلیون ریال صورت گرفته است.
وی با اشاره به افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۹ که مورد دغدغه کارگران است، افزود: در ۴۰ سال اخیر برای دومین بار در کشور تفاهم‌نامه سه‌جانبه در موضوع تعیین دستمزد کارگران به توسط نماینده کارگران امضا نشد و در نهایت حقوق ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی به تصویب رسید.

۲ هزار و ۸۰۰ واحد تولیدی بزرگ و کوچک در استان مرکزی وجود دارد و این خطه  در جایگاه قطب دوم صنایع مادر تخصصی و قطب چهارم صنعت کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha