سازمان ملل : ۱۰۰ هزار یمنی در اثر سیل آسیب دیده اند

تهران – ایرنا – دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در اثر جاری شدن سیل و طغیان رودخانه ها در اواسط هفته گذشته در برخی از شهرهای این کشور بیش از صد هزار یمنی آسیب دیده اند.

خبرگزاری آناتولی روز دوشنبه به نقل از « لیز گراندی» هماهنگ کننده امور بشردوستانه در یمن ضمن اعلام این مطلب افزود : خانواده های یمنی بی شماری در اثر این سیل تمام زندگی خود را از دست داده اند.

وی خاطر نشان کرد: استان های عدن ، أبین ، لحج واقع در جنوب و مأرب در شرق و صنعا پایتخت بیشترین آسیب را از این سیل دیده اند.

بر اساس این گزارش، خطوط انتقال آب و برق و جاده ها و پل ها به شدت آسیب دیده و امکان خدمات رسانی برای هزاران نفر گرفتار سیل قطع شده است و ده ها نفر از بین رفته اند و یا آسیب دیده و همچنین دارایی های عمومی و خصوصی نیز متحمل خسارت های سنگینی شده است.

سازمان های بین المللی نیز با توجه به حملات شش سال گذشته عربستان و ائتلاف تحت رهبری آن به یمن و بمباران مناطق مسکونی هشدار داده اند که فصل بارش ممکن است منجر به شیوع بیماری هایی از قبیل وبا و مالاریا در یمن شود.

یمن هم اکنون با ضعف شدیدی در تاسیسات زیربنایی خود روبرو است و همین امر باعث شده تا سیل به رنج و محرومیت یمنی ها عمق بیشتری ببخشد.

در جریان جنگ پنج سال گذشته یمن که اکنون وارد ششمین سال خود شده است ، بسیاری از بیمارستان ها ، مدارس و مراکز عمومی از سوی عربستان بمباران و تخریب شده است.

بر اساس اعلام منابع یمنی فقط سه هزار مدرسه در یمن از سوی عربستان تخریب شده است .

عربستان همراه با امارات، بحرین، کویت، سودان و مصر از ششم فروردین ۹۴ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به منظور بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد.
کشورهای همپیمان عربستان در این جنگ به دنبال مشاهده بی‌نتیجه بودن آن به تدریج خود را از ائتلاف عربی کنار کشیدند و فقط امارات به دلیل داشتن اهداف توسعه‌طلبانه و طمع ورزی‌های خاص خود در یمن، به حضور نظامی‌اش در این جنگ تا به امروز ادامه داده است.
این تجاوز نظامی تاکنون جز کشته و زخمی شدن صدها هزار یمنی و همچنین آواره شدن میلیون‌ها تن از شهروندان محروم و ویرانی زیرساخت‌ها و قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار در این کشور، نتیجه‌ای به همراه نداشته است.
عربستان در تجاوز خود علیه یمن از حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم مالی، نظامی، سیاسی، امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی بهره‌مند است.۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =