رئیس جمهوری قزاقستان وضعیت اضطراری برای کرونا را تمدید کرد

تهران – ایرنا – رئیس جمهوری قزاقستان روز دوشنبه اعلام کرد: با توجه به شرایط فعلی شیوع کرونا و بر اساس نظرات کمیسیون دولتی و کارشناسان، دستوری برای تمدید حالت اضطراری تا روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت (۱۱ می) امضا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری "کازاینفورم" ، قاسم جومارت توکایف در بیانیه خود درباره وضعیت شیوع کرونا در قزاقستان خاطرنشان کرد که میزان ابتلا به کرونا در این کشور هنوز به اوج خود نرسیده و تهدید این بیماری هنوز پا بر جا است و اوضاع ممکن است از کنترل خارج شود.

به گفته رئیس جمهوری قزاقستان ، در برخی مناطق قزاقستان بخصوص در شهر آلماتی شمار زیادی از کادر درمانی به کرونا مبتلا شده‌اند و بررسی علت این مساله و جلوگیری از چنین وضعیتی در آینده ضروری است. وی خاطرنشان کرد که دولت در حال انجام اقداماتی برای تضمین سلامتی پرسنل پزشکی است. توکایف در عین حال گفت که برخی محدودیت‌ها بطور تدریجی کاهش می‌یابند و از اول ماه می (جمعه ۱۲ اردیبهشت) ارتباطات هوایی بین شهرهای نورسلطان و آلماتی از سر گرفته خواهد شد.

رئیس دولت قزاقستان خاطرنشان کرد که چنانچه قزاقستان اکنون نظام قرنطینه را بطور کلی بردارد ، با موج جدیدی از ابتلا به کرونا رو به رو خواهد شد. وی تاکید کرد که بزرگترین اشتباه در حال حاضر کوچک دانستن خطر کرونا است.

توکایف با توجه به وضعیت کشور قزاقستان حالت فوق‌العاده را تا روز ۲۲ اردیبهشت تمدید کرده و در این روز در صورت وجود نداشتن موارد جدید ابتلا به کرونا احتمالا قرنطینه لغو خواهد شد. توکایف خاطرنشان کرد که دولت و بانک ملی قزاقستان تا آن روز طرح جامعی برای احیای رشد اقتصادی از جمله حمایت از بخش‌های تحت تاثیر شیوع کرونا آماده خواهند کرد.

قزاقستان از روز ۱۶ مارس (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸) در حالت فوق‌العاده به سر می‌برد. شمار مبتلایان به کرونا در قزاقستان بر اساس تازه‌ترین آمار روز دوشنبه با ۶۳ مورد افزایش به حدود ۲ هزار و ۷۸۰ نفر رسیده است. همچنین حدود ۷۰۰ نفر از مبتلایان بهبود یافته و ۲۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در این کشور حدود ۷۰۰ نیروی داوطلب مردمی به کمک سالمندان و افراد ناتوان می‌پردازند و برای خرید و تحویل اقلام ضروری به آنان کمک می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =