فعالیت ۶۰ مرکز مشاوره دانشجویی در ایام شیوع ویروس کرونا

تهران- ایرنا- رییس سازمان امور دانشجویان گفت: در ایام شیوع ویروس کرونا، حدود ۶۰ مرکز مشاوره دانشجویی در دانشگاه‌ها با دانشجویان تماس تلفنی برقرار کردند و ضمن اطلاع از وضعیت آنان، برای مقابله با کرونا مشاوره‌های لازم را ارائه دادند.

به گزارش روز دوشنبه سازمان امور دانشجویان، مجتبی صدیقی اقدامات و برنامه های سازمان امور دانشجویان در مقابله با ویروس کرونا را در سه مرحله پیش از شیوع، حین شیوع و دوران پسا کرونا تشریح کرد.
وی در این باره اظهار داشت: سازمان امور دانشجویان از نخستین دستگاه های اجرایی کشور بود که پس از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا برای مقابله با این ویروس دست به اقدام زد؛ فراهم کردن تسهیلات برای خروج دانشجویان غیرایرانی از اقدامات اولیه این سازمان بود که در اسفندماه ۹۸ انجام شد و اکثریت دانشجویان غیرایرانی قبل از پایان سال ۹۸ از کشور خارج شدند.
معاون وزیر علوم ادامه داد: با خروج دانشجویان غیرایرانی از کشور به دانشگاه ها تاکید شد زمینه استفاده از کلاس های آموزشی به شیوه مجازی و آنلاین برای آنان فراهم شود و برای مراجعات سایر دانشجویان به سازمان امور دانشجویان نیز دستورالعمل خاصی تدوین شد.
صدیقی گفت: در نخستین روزهای شیوع کرونا به دانشگاه ها ابلاغ شد نسبت به تخلیه خوابگاه های دانشجویی و ضدعفونی کردن خوابگاه ها و غذاخوری ها اقدام کنند، همچنین پروتکل ها و شیوه نامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ابلاغ شد.
به گفته رییس سازمان امور دانشجویان، در زمان شیوع ویروس کرونا استفاده از ظرفیت همیاران بهداشت و همیاران سلامت روان و مراکز مشاوره دانشگاه ها در دستور کار قرار گرفت و مراکز مشاوره به دانشجویان در خصوص مدیریت بحران کرونا مشاوره های آنلاین و مجازی ارائه کردند.
وی کمپین دانشجویی در خانه بمانیم، را از جمله اقداماتی نام برد که توسط دانشجویان و با همکاری دفتر مشاوره و سلامت سازمان و کانون های همیار سلامت و روان دانشگاه‌ها انجام شد.
صدیقی گفت: برای انجام اقدامات آموزشی و پیشگیرانه در مقابل کرونا به دانشگاه ها اعتبارات خاصی تخصیص و ابلاغ شد و صندوق رفاه دانشجویان نیز به دانشگاه ها این فرصت را داد تا اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی در این ترم پرداخت نشود.
وی افزود: همچنین صندوق رفاه دانشجویان فرصت ثبت نام وام های دانشجویی را تا ۱۵ اردیبهشت ماه تمدید کرد و دریافت اقساط دانش آموختگان را تا سه ماه به تعویق انداخت.
معاون وزیر علوم خاطرنشان کرد: در کنار تسهیلاتی که برای دانشجویان خوابگاه های دولتی اختصاص یافت، ارائه تسهیلات به خوابگاه‌های خودگردان و غیردولتی از طریق مراجع ذیربط در حال پیگیری است.
صدیقی تاکید کرد: از دانشگاه‌ها خواسته شده برای ضدعفونی کردن مکان های آموزشی، غذاخوری و خوابگاه‌های دانشجویی جهت شروع مجدد احتمالی آموزش حضوری دانشگاه‌ها پیش بینی‌های لازم را معمول دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha