رییس دادگستری همدان: رویکرد اصلاح مجرمان جایگزین تنبیه شده‌است

همدان- ایرنا- رییس کل دادگستری استان همدان گفت: تغییر رویکرد مجازات‌ها از تنبیه به اصلاح مجرمان در این استان یکی از اولویت‌های اصلی و سیاست‌های اعمال شده در مجموعه قضایی است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی دادگستری همدان محمدرضا عدالتخواه در آیین معارفه دادستان و رییس دادگستری تویسرکان بیان کرد: این رویکرد سبب می شود تا فرد محکوم به جای انتقام جویی از جامعه با باز اجتماعی شدن به عنوان عنصری سازنده به اجتماع برگردد.

رییس شورای قضایی استان همدان تاکید کرد: معرفی افراد به زندان تنها باید در رابطه با جرائم مهم باشد و نباید به دلیل یک اشتباه ساده بر پیشانی شهروندان مهر زندانی زده شود.

وی افزود: از میزان و نحوه معرفی غیر ضروری افراد به زندان ناراضی هستم چراکه آمار زندانیان همدان مناسب با سابقۀ دینی و فرهنگ اسلامی حاکم بر این استان نیست بنابراین قضات باید از نهادهای ارفاقی و مجازات های جایگزین استفاده کنند.

عدالتخواه اضافه کرد: خدمت به مردم بالاترین شأن و جایگاه برای تمامی مسوولان نظام است و تمامی دادستان ها و رؤسای دادگستری در دوره جدید تحولات در حوزۀ قضائی مربوطه ساکن و مقیم شده اند تا زمینۀ ارائه خدمات مطلوب و مضاعف به شهروندان را فراهم کنند.

رییس کل دادگستری استان همدان تشکیل ستاد تألیف قلوب در استان را که بر اساس فرهنگ غنی اسلامی و آموزه های اخلاق دینی شکل گرفته را روشی مناسب برای ایجاد مصالحه و سازش در بین افراد از طریق خود آنها دانست.

عدالتخواه گفت: در کمیته معین این ستاد به نام "مصلحین" اعضا که از افراد بانفوذ و مردمی هستند برای رفع مشکلات مردم تلاش می کنند یعنی با اطلاع یافتن از هرگونه اختلاف و مشکل در بین اطرافیان یا هم صنفی های خود با مداخله مصلحانه اقدام به حل و فصل مرافعات می کنند.

وی همچنین کارکرد کمیته معین "معتذرین" را نیز زمینه سازی برای عذرخواهی داوطلبانه متهمان یا محکومان از طرف مقابل خود دانست که می تواند در ادامه منجر به برقراری صلح و سازش بین طرفین شود.

رییس کل دادگستری استان همدان گفت: به دنبال بازدیدهای مستمر و سرزده از حوزه های قضائی شهرستان ها و بخش ها و شناسایی نیرو های مستعد و توانمند تغییراتی نیز در مجموعه های مدیریتی استان و شهرستان صورت گرفت.

عدالتخواه اضافه کرد: در این تغییرات متناسب با بیانیه گام دوم انقلاب، شاخصه های مهمی نظیر جوان گرایی، سوابق شایسته خدمتگزاری و مدیریت جهادی و انقلابی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه  مردم باید در رابطه با آراء و احکام قضایی توجیه شوند اظهار داشت: برگزاری ملاقات های مستقیم با شهروندان نیز در این راستا انجام گرفته است و بنا براظهارات مراجع نظارتی در

تهران، آمار مراجعه مردم به مرکز و شکایات انتظامی با این قبیل ملاقات های مستقیم و حضوری به میزان چشمگیری کاهش یافته است.

رییس کل دادگستری استان همدان گفت: برای اقدامات و عملکرد مجموعه های قضائی سراسر استان دو نوع برنامه کمی و شعبه محور و  کیفی و قاضی محور پیش بینی شده است و برنامه های کمی

شعبه محور از ۶ فروردین ماه به تمامی شعب قضائی در سراسر استان ابلاغ شد.

عدالتخواه افزود: بر اساس برنامه کمی و شعبه محور، هر شعبه قضائی باید بر اساس آنچه نقطۀ مبدأ و مقصد در برنامه ریزی پیش بینی شده اقدامات خود را برنامه ریزی کرده و در پایان سال به نقطۀ هدف و مقصد برسد.

وی ادامه داد: برنامه کیفی قاضی محور نیز به زودی در استان اجرایی شده که بر اساس آن برای هر قاضی با هدف اتقان و احکام آراء و تصمیم ها، شاخصه ها و معیارهای متنوع و متعددی تعریف شده که در پایان مدت برنامه باید آن اهداف و شاخص ها را محقق کرده باشد.

در این آیین محمد ساسانی دادستان سابق تویسرکان به عنوان رییس دادگستری این شهرستان و علی بهادری به عنوان دادستان تویسرکان معرفی شد و از زحمات چندین ساله بهروز محمدی مهر در طول ریاست دادگستری تجلیل شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =