مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان به حدود ۵۴ هزار هکتار رسید

زاهدان- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سطح مبارزه با ملخ صحرایی در این استان از پنجم آبان سال گذشته تاکنون به ۵۳ هزار و ۲۸۵ هکتار رسیده است.

غلام حیدر زورقی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بیشترین سطح مبارزه با ملخ صحرایی این مدت با ۳۳ هزار و ۷۵ هکتار با ملخ بالدار و ۲۰ هزار و ۲۱۰ هکتار با پوره ملخ انجام شده است.

وی ادامه داد: شهرستان‌های سرباز با ۶ هزار و ۵۹۲ هکتار، قصرقند با پنج هزار و ۷۳۸ هکتار،‌ نیکشهر با ۶ هزار و ۱۶۰ هکتار و کنارک با هشت هزار و ۹۶هکتار بیشترین سطح مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان را تشکیل می‌دهند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: هم‌اینک دیده‌بانی در سطح یک میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های این استان برای رصد ملخ صحرایی انجام شده است.

وی ادامه داد: پایش و مبارزه با این آفت با ۴۴تیم توسط جهاد کشاورزی در سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

زورقی افزود: برای مبارزه با این آفت بین‌المللی خطرناک تاکنون ۱۰۰ دستگاه سمپاش با مشارکت کشاورزان بکار رفته و ۲۵ تن انواع سموم شیمیایی نیز مصرف شده است.

وی از کشاورزان خواست در صورت مشاهده ملخ صحرایی مراتب را به جهاد کشاورزی شهرستان اطلاع دهند.

به گزارش ایرنا ملخ‌های صحرایی در مسیر حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha