روسیه: آمریکا رفتاری ریاکارانه درقبال ایران دارد

مسکو – ایرنا- نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از سوی ایران به دلیل پرتاب موفق ماهواره نظامی را رویکردی ریاکارنه و مصداق اقدامات دوگانه واشنگتن خواند.

میخائیل اولیانوف یکشنبه شب در توئیتی اظهار داشت: آمریکایی ها معتقدند که پرتاب ماهواره نظامی از سوی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است اما نکته اصلی تلاش واشنگتن برای لطمه وارد کردن به همین قطعنامه(با خروج از برجام) است.

وی افزود: این اقدامات و اظهارات نشان می دهد که آمریکا رویکردی ریاکارانه دارد و معیاری دوگانه را (در روابط بین المللی) دنبال می کند.

پیشتر نیز لئونید اسلوتسکی رئیس کمیته امور بین الملل مجلس دومای روسیه (پارلمان) همراه با مجلس سنا و دولت این کشور در واکنش به ادعای آمریکا مبنی بر نقض قطعنامه شورای امنیت از سوی ایران اعلام کرد: اقدام تهران در پرتاب ماهواره نظامی نور ۱ به فضا، به هیچ وجه نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به حساب نمی‌آید.

کنستانتین کاساچوف رئیس کمیسیون امور بین‌الملل شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) هم با رد ادعای آمریکا درخصوص نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از سوی ایران به دلیل پرتاب موفق ماهواره نظامی نور۱ به خبرگزاری اینترفاکس روسیه گفت: هیچ قطعنامه‌ای ایران را متعهد به انجام ندادن این کار نکرده است.

ماریا زاخارووا  سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به پرسش خبرنگار ایرنا در کنفرانس خبری که به صورت ویدئویی برگزار شد، اعلام کرد: ایران با پرتاب ماهواره نظامی نور۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض نکرده است و ادعای طرف آمریکایی دراین باره بی‌اساس است

وی افزود: بارهاست که آمریکا تلاش می‌کند که خود را از محکومیت جهانی بخاطر نقض قطعنامه ۲۲۳۱ خلاص کند و به همین دلیل ایران را متهم می‌کند ما این تاکتیک آمریکا را بی اعتبار می‌خوانیم و در شورای امنیت نیز چنین حرکتی را مردود خوانده‌ایم، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام، ایران را از حضور صلح آمیز در فضا و امور فضایی منع نکرده است ضمن اینکه ادعای آمریکا مبنی بر این که موشک‌های فضایی ایرانی می‌تواند سلاح هسته‌ای حمل کند، بی‌اساس است. 

زاخارووا تصریح کرد: ایران هیچگاه سلاح هسته‌ای تولید نکرده است و در آینده نیز چنین سلاحی نخواهد داشت. اما آمریکا به توسعه توانمندی موشکی و هسته‌ای خود می پردازد.

نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

ماهواره نور ۱ به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران از ماهواره‌بر ۳ مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

وی گفت: ایران بیشتر از همه کشورها مورد بازرسی‌های هسته ای قرار گرفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این واقعیت را تایید می‌کند و بازرسان آژانس باوجود ریسک بر اثر شیوع کرونا به بازرسی‌های شبانه روزی در مراکز ایران ادامه می‌دهند.

زاخارووا افزود: ایران با وجود تمام تلاش ها و کارشکنی های آمریکا به اجرای برجام ادامه می دهد. واشنگتن با ایجاد مانع سعی دارد نقض این توافق بین المللی توسط خود را پنهان کند. 

وی ادامه داد: طرف آمریکایی در اظهارات اخیر خود در مورد ایران حتی خجالت کشید به برجام اشاره کند و اعلام کرد که اگر ایران تعهدات خود را نقض کند پاسخگو خواهد بود. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: اظهارات بی اساس مقام‌های وزارت خارجه آمریکا درباره ایران، شرکت کنندگان در برجام را برای حفظ و اجرای این توافق بین‌المللی مصمم تر می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha