کمک مومنانه برکتی از ماه میهمانی خدا

سمنان- ایرنا- رمضان از نگاه مردم ایران و استان سمنان ماه رحمت الهی همراه با برکات و ثمرهای معنوی بی‌شمار به حساب می آید و امسال با وجود شیوع بیماری کرونا و اثرهای مخرب آن بر زندگی افراد جامعه، رزمایش مواسات یا همان کمک های مومنانه برای شهروندان دیار دارالمرحمه ارمغان‌آور برکت ماه پاکی‌ها شده است.

ماه مبارک رمضان برای مسلمانان علاوه بر پاک‌سازی روح و کمک به سلامت جسمانی افراد، زمانی برای خیر بخشی و برکت در جامعه محسوب می شود.

اگر چه مهم‌ترین برکت ماه رحمت الهی تزکیه روح و کنترل و مهار تمایلات جسمانی است، اما پررنگ شدن فریضه‌هایی همچون دستگیری از قشر نیازمند جامعه و کمک به مستمندان که با آبرومندی زندگی ساده و فقیرانه‌ای دارند، در این ماه پرفیض با هدف برجسته‌ شدن برکات این ماه، قابل کتمان و انکار نیست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی به‌ مناسبت نیمه شعبان با اشاره به مشکلات و سخت شدن شرایط زندگی برای برخی افراد جامعه به‌علت تبعات ناشی از کرونا، به افراد توانمند از لحاظ مالی در آستانه ماه مبارک رمضان، ماه انفاق و ایثار، توصیه به آغاز فعالیت‌های وسیعی به‌منظور کمک به نیازمندان کردند.

سخنان حکیمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، موجی از مشارکت مردم  و این بار در قالب رزمایشی به نام مواسات به راه انداخت و جلوه دیگری از همدلی و همراهی ملت ایران اسلامی را به رخ جهانیان کشید.

شیوع کرونا در استان سمنان سه هزار و ۵۷۸ نفر از زحمتکشان و نان‌آوران را از کار بیکار کرده است، در کنار این آمار حدود ۱۹ هزار واحد صنفی از حدود ۳۰ هزار واحد صنفی این استان در برهه‌های زمانی همه‌گیری این ویروس منحوس تعطیل شدند که به تبع خسارت‌های جبران ناپذیری را بر پیکره اقتصاد خانواده‌ها وارد کرد.

البته بسیاری از کسب و کارهای تعطیل فعالیت را چند وقتی است که آغاز کردند، اما با بازگشت کسب و کارهای کم خطر به عرصه فعالیت بوی بی‌رونقی از کسب و کارشان می‌آید، عید شلوغ و پر روزی را از دست دادند و حال بر سکون و رکود حاکم بر بازار می‌نگرند.

رزمایش مواسات با توجه به شیوع کرونا، تهدیدهای این ویروس را تبدیل به فرصتی برای مردم متدین و روزه‌دار استان سمنان کرد تا سبک زندگی اسلامی در این روزها در حیات تک تک افراد شرکت‌کننده این رزمایش بیش از گذشته متبلور شود.

استان سمنان نیز در روزهای گذشته همزمان با سراسر کشور شاهد برگزاری طرح «مواسات» و کمک‌های مومنانه در قالب جمع آوری و توزیع بسته های معیشتی بوده و آحاد مختلف مردم این خطه در قالب توسعه فعالیت سپاه، بسیج و هیات‌های مذهبی برای دستگیری از نیازمندان هم آوا شدند.

در رزمایش طرح کمک مومنانه استان سمنان، تعداد ۲۶ هزار و ۵۰۰ بسته توسط سپاه استان سمنان و تعدادی نیز توسط هلال احمر، بهزیستی، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و کمیته امداد تهیه و بسته بندی شده است.

از آنجایی که ۴۰ هزار خانوار استان سمنان غیر از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی به علت کرونا دچار مشکلات اقتصادی شدند، بسته بندی و توزیع ۶۰ هزار بسته مواد غذایی تا آخر ماه رمضان توسط دست‌اندرکاران اجرای رزمایش مومنانه برنامه ریزی شده تا علاوه بر بسته‌های حمایتی در قالب حمایت‌های نقدی به برخی از صاحبان مشاغل کمک‌ها شود.

رزمایش غمخواری، یاریگری و کمک مومنانه بهانه‌ای شد تا مردم استان سمنان به مانند مردمان جای جای ایران زمین علاوه بر خلق حماسه‌ای دیگر در آلبوم افتخارات کشور، آبرومندانه و با تکریم به کمک هم‌استانی‌های خود بیایند تا از برکات و ثمرات ماه رمضان بهره‌ای دیگر ببرند، گویا باید از مواسات را برکت ماه پاکی‌ها در سال ۹۹ نام برد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha