ساخت طرح قطار مشهد- گلبهار با اجرای فاینانس سرعت می‌یابد

مشهد-ایرنا- رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار گفت: اختصاص اعتبارات بیشتر و تحقق فاینانس باعث سرعت بخشیدن به اجرای طرح قطار سریع السیر مشهد- گلبهار- چناران می‌شود.

هومن گریوانی روز یکشنبه در بازدید مسوولان شهرستان چناران و گلبهار از بخش‌های مختلف این طرح ملی افزود: در شرایط تحریم کشور حتی یک روز هم روند اجرای طرح در طول مسیر متوقف نشده است.

وی اضافه کرد: با توجه به رشد جمعیت در افق جمعیتی دیده شده در طرح جامع تفصیلی گلبهار و مشکلاتی که در حال حاضر برای تردد مردم گلبهار به کلانشهر مشهد وجود دارد، تکمیل و بهره‌برداری از قطار سریع السیر مشهد- گلبهار در اولویت کاری شرکت عمران شهر جدید گلبهار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار گفت: پیگیری‌های لازم برای اختصاص اعتبارات بیشتر و عملیاتی شدن فاینانس پروژه ملی قطار سریع السیر مشهد- گلبهار در حال انجام است که امیدواریم با همکاری نماینده منتخب مردم چناران در مجلس شورای اسلامی روند اجرای پروژه شتاب گیرد.

گریوانی همچنین در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در مسیر پروژه قطار سریع السیر مشهد- گلبهار- چناران گفت: با توجه به موافقت شورای عالی حمل و نقل و ترافیک کشور با امتداد مسیر این پروژه، مطالعات بخش مسیر ریلی گلبهار به شهر در حال انجام است.

نماینده منتخب مردم چناران و طرقبه - شاندیز در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید گفت: به طور قطع بهره‌برداری از طرح ملی قطار سریع السیر مشهد-گلبهار- چناران تحولی بزرگ برای شهرستان چناران بع ویژه شهر جدید گلبهار خواهد بود.

حسین عباس زاده امامی با اشاره به این که پیگیریهای لازم برای به ثمر رسیدن این طرح در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است افزود: تکمیل این پروژه ملی مستلزم نگاه ملی است و نمایندگان مجلس در سطح ملی برای تحقق آن گام برخواهند داشت تا علاوه بر حل مشکلات حمل و نقل، ظرفیتهای دیگری برای شهر جدید گلبهار شکل گیرد.

فاینانس به تأمین منابع مالی مورد نیاز اجرای طرحها و خرید تجهیزات طرح‌های تولیدی (سرمایه‌ای) و هم‌چنین خدمات فنی و مهندسی طرحها با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان‌مدت و وفق قراردادهای مالی منعقده با اعتباردهندگان خارجی اطلاق می‌شود.

مسیر راه‌آهن مشهد تا شهرجدید گلبهار ۴۰ کیلومتر و تا شهر چناران ۴۶ کیلومتر است، پیشرفت فیزیکی زیرساختها و اجزای عمرانی پروژه ۷۰ درصد و پیشرفت فیزیکی کل پروژه ۳۴ درصد است. پارسال ۴۳۰ میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شد. چند سال قبل هزینه کل پروژه ۳۰۰ میلیون یورو برآورد شد که ۱۸۶ میلیون یوروی آن از طریق فاینانس خارجی تامین می‌شود.

شهرجدید گلبهار که برای جمعیت ۲۰۰ هزار نفر و قابل توسعه تا ۴۰۰ هزار نفر ساخته شده، با وسعت چهار هزار هکتار در ۳۵ کیلومتری شمال غربی مشهد در امتداد جاده مشهد - چناران واقع است. ایجاد این شهر در چارچوب سیاست ایجاد مراکز اقماری اسکان جمعیت برای شهرهای بزرگ به منظور کنترل توسعه پیوسته این شهرها، هدایت اسکان جمعیت در محدوده اطراف آنها و جلوگیری از نابودی زمینهای کشاورزی اطراف شهرها و اسکان بی رویه جمعیت، سال ۱۳۷۲ به عنوان نخستین مصوبه "طرح جامع شهرهای جدید" به تصویب شورای عالی شهرسازی ایران رسید.

مرکز شهرستان ۱۲۶ هزار نفری چناران نیز در فاصله ۶۱ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع است. چناران مرکب از دو بخش مرکزی و گلبهار دارای ۲۱۶ روستاست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها