فیزیوتراپیست‌ها در خط مقدم مبارزه با کرونا خدمت می‌کنند

تهران - ایرنا - نایب رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: فیزیوتراپیست‌ها در خط مقدم مبارزه با آسیب‌های کرونا خدمت می‌کنند و طبیعتاً بار خیلی زیادی بر دوش این همکاران سنگینی می‌کند.

پرهام پارسانژاد روز یکشنبه این مطلب را در مراسم قدردانی و تشکر از خدمات فیزیوتراپیست های بیمارستان‌های بقیه الله(عج) و خاتم الانبیا(ص) که با حضور اعضای هیأت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران برگزار شد، عنوان کرد.

وی افزود:‌ طی دو ماه گذشته همکاران فیزیوتراپیست خدمات ارزنده‌ای به بیماران کووید ۱۹ ارائه داده اند و با توجه به اینکه بیمارستان بقیه الله(عج) یکی از مراکز اصلی پذیرش و درمان این بیماران بوده است، طبیعتاً بار خیلی زیادی بر دوش همکاران سنگینی کرده است.

وی افزود: امروز آمده ایم تا تقدیر و تشکری داشته باشیم از ایثار و از خودگذشتگی همکاران عزیزمان که یکی از بخش‌های اصلی درمان این بیماری که همان فیزیوتراپی تنفسی است، را برای بیماران ارایه می دهند.

پارسانژاد گفت: از همان مراحل اولیه وقتی بیماران کرونا دچار دیسترس تنفسی و تنگی نفس می‌شوند، تمرینات تنفسی می‌تواند به تهویه ریوی و بهتر نفس کشیدن آنها کمک کند و اکسیژن رسانی بهتری به بافت‌ها داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که فیزیوتراپی چه تأثیری در درمان بیماران کووید ۱۹ دارد، اظهار داشت: فیزیوتراپی و فیزیوتراپی تنفسی، مکمل دارو درمانی و مراقبت‌های پزشکی و پرستاری است که در بیمارستان انجام می‌شود و اصولاً هر کدام از این بیماران خصوصا در وضعیت تحت حاد و مزمن بیماری، یک تا دو جلسه در روز نیازمند فیزیوتراپی تنفسی هستند.

نایب رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران ادامه داد: اگر این خدمات نباشد بیمار دچار مشکل تنفسی بیشتری می‌شود و یکی از راه‌های بهبود تنفس بهتر بیماران، آموزش این نوع تمرینات به بیمار است که چطور با دیافراگم یا شکم نفس بکشند و ظرفیتهای تنفسی را افزایش دهند.

دبیر انجمن فیزیوتراپی ایران نیز در این مراسم افزود: ما به عنوان یک فیزیوتراپیست تمام تلاش مان را می‌کنیم تا خدمات بهتری به مردم ارائه شود، و امروز آمده ایم خدا قوت و خسته نباشید بگوییم به همکاران عزیزی که در خط مقدم خدمات بیمارستانی تلاش و کوشش میکنند.

اهوازیان با عنوان این مطلب که فیزیوتراپیست ها همچون سایر کادر درمانی در معرض آسیب‌های احتمالی کووید ۱۹ قرار دارند، گفت: همکاران ما با فاصله بسیار کم و بعضا در تماس مستقیم با بیمار قرار دارند ، زیرا که فیزیوتراپیست باید به بیمار بگوید چطور نفس بکشد و با بهبود تنفس بیمار و آموزش سایر تمرینات ورزشی نقش شایانی در بازگشت بیمار به فعالیتهای طبیعی ایفا مینمایند.

وی ادامه داد که جامعه فیزیوتراپی در بحران های مختلف از جمله جنگ هشت ساله تحمیلی، زلزله های مختلف و بیماری کرونا در کنار مردم کشور بوده و رشد روز افزون این رشته با عث شده که جز لاینفک بحران ها باشد که نشان از اهمیت بالای رشته فیزیوتراپی بوده است و  لازم است سیاست گذارن نظام سلامت با توجه به بحران های مختلف در این کشور در خصوص رشد و ارتقای این رشته نسبت به استانداردهای جهانی اقدامات لازم را مبذول دارند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha