نمک‌زدایی از آب شور توسط محققان دانشگاه امیرکبیر

تهران- ایرنا- محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با فناوری نانو از آب شور یون‌زدایی کنند.

 محمد مهدی کاظم‌زاده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی گرایش جداسازی و مجری پروژه «بهبود جذب سطحی کامپوزیت کربنی برای استفاده در نمک زدایی آب» امروز - یکشنبه -در این خصوص گفت: روش به کار گرفته شده فراتر از حد آزمایشگاهی و نزدیک به حالت صنعتی اجرا شده است.
وی با بیان اینکه این روش به صورت پیوسته است، افزود: در این روش علاوه بر ساخت سیستم  با بهبود خواص الکترودها در سامانه یون‌زدایی خازنی و استفاده از نانو ذرات رسانا، عملکرد سیستم  بهبود یافته است.
دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر در خصوص مزایای این روش در نمک زدایی آب خاطرنشان کرد: در این روش آب شور از میان الکترودهای کاتد و آند عبور داده شده و آنیون و کاتیون موجود درآن به صورت الکترواستاتیکی جذب الکترودهای سیستم می‌شوند.  کاهش پتانسیل رسوب گیری، فشار عملیاتی و انرژی مصرفی پایین در مقایسه با روش معمول اسمز معکوس از جمله مزایای این روش است.
به گفته وی این سیستم آب را تصفیه می کند و از انرژی آزاد شده آن می توان نیز بهره برد.

کاظم زاده با بیان اینکه ماژولار بودن از دیگر مزایا آن محسوب می شود، اظهار داشت: یعنی مشتری می تواند میزان جریان متفاوتی را در طول مدت استفاده از سیستم عبور داده و ناخالصی های نمکی موجود در آب را به میزان نیاز خود کاهش دهد. 
وی ادامه داد: دو شرکت بین المللی با سرمایه گذاری حدود پنج میلیون دلار توانستند این محصول را صنعتی کنند. همچنین سازمان فضایی ناسا از این تکنولوژی در سیستم های خود استفاده کرده است.
دانشجوی دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر اینکه با توجه به مشکل کم آبی در کشور اجرای این پروژه ضروری است، افزود: بیشتر تجهیزات و مواد مصرفی برای ساخت این دستگاه در داخل کشور تولید می شود. بر همین اساس با سرمایه گذاری کافی، ضمن جلوگیری از خروج ارز، با دستگاه اسمز معکوس که به صورت عام برای نمک زدایی در کشور وجود دارد، امکان تکمیل فناوری و تجاری سازی آن را می توان فراهم کرد.
این پروژه در سال 92 با تمرکز بر روی ساخت ابر خازن توسط دانشجوی دکتری سارا مدنی آغاز شد و در دوسال اخیر با تمرکز بر ساخت سامانه یون‌زدایی خازنی (CDI) در آزمایشگاه مواد پیشرفته زیر نظر کاووس فلامکی استاد تمام دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال توسعه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha