قطر تحریم چهار کشور عربی علیه خود را ظالمانه و غیرقانونی خواند

تهران- ایرنا- قطر بار دیگر بر لزوم پایان یافتن تحریم چهار کشور عربی (عربستان، امارات، بحرین و مصر) علیه خود که آن را اقدامی «ظالمانه و غیر قانونی» خواند، تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک،  علیاء احمد بن سیف آل ثانی نماینده دائم کشور قطر در سازمان ملل، خطاب به شورای امنیت گفت: تمامی محاسبات کشورهای محاصره کننده برای ضربه زدن به قطر و تصمیم حاکمیتی آن و نیز سیاست های آنها برای ایجاد تفرقه میان ملت های دوست و برادر، شکست خورده است.

مقام قطری افزود: سیاست های اعمال شده از سوی کشورهای محاصره کننده قطر، به همبستگی و همکاری های منطقه ای به عنوان ضروری ترین موضوع کنونی با توجه به شیوع ویروس کرونا، لطمه زده است.

نماینده قطر در سازمان ملل خاطر نشان کرد که بحران ایجاد شده از سوی این کشورها علیه قطر، اوضاع  منطقه را پیچیده تر کرده و تاثیر منفی بر امنیت و ثبات منطقه گذاشته است.

وی با بیان اینکه پایان دادن به محاصره غیرقانونی و ظالمانه قطر امری ضروری است، اقدام این کشورها در بستن حریم هوایی خود به روی هواپیماهای قطر را نقض قانون بین الملل و معاهده بین‌المللی هواپیمایی کشوری معروف به معاهده شیکاگو دانست.

مقام قطری در عین حال آمادگی کشورش را برای حل و فصل بحران موجود از طریق گفت وگوی سازنده و غیرمشروط و مبتنی بر احترام متقابل و حفظ حاکمیت کشورها اعلام کرد.

عربستان ، بحرین ، امارات و مصر از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۹۶) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم تمامی روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی را هم به روی دوحه بستند.

این کشورها برای از سرگیری روابط ۱۳ شرط تعیین کردند اما قطر با بیان اینکه شروط تعیین شده ناقض حق حاکمیت این کشور است تاکنون به آن تن نداده است .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =