دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی انتقادات وارده به سازمان غذا و دارو

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت در پی نامه تعدادی از افراد صاحب نام در حوزه پزشکی، دارویی، اقتصادی و اجتماعی درباره استمرار برخی شیوه‌ها در سازمان غذا و دارو که منافع جریان‌های خاصی را تامین می‌کند، به رییس این سازمان دستور رسیدگی داد.

سعید نمکی روز شنبه در نامه‌ای به محمد رضا شانه ساز نوشت: اخیراً مکتوبی توسط تعدادی از افراد صاحب نام در حوزه پزشکی، دارویی، اقتصادی و اجتماعی دریافت شد که به تفصیل ضمن اشاره به رفتار فساد ستیزانه و شفافیت گرای مدیریت کنونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خصوص در عرصه دارو و تولید و واردات فرآورده های دارویی، از استمرار بعضی از شیوه ها که هنوز منافع جریان های خاص را تأمین می کند گله مند بودند.  نیک می‌دانید از روز نخست ورود اینجانب به این مجموعه، اولین گام‌ها در ایجاد پاکیزگی و شفافیت سازمان غذا و دارو و هیات امنای ارزی برداشته شد و تولید داخل در دارو و تجهیزات پزشکی مورد توجه ویژه قرار گرفت و از واردات محصولاتی که مشابه داخلی داشت جلوگیری به عمل آمد.

وی ادامه داد: ارزهای دریافتی سال ۱۳۹۷ با بررسی دقیق پنج ماهه تعیین تکلیف و موارد تخلف و بلاتکلیف عیناً به مراجع محترم قضائی منعکس گردید. کمیسیون ها و تصمیماتش شفاف به اطلاع ذینفعان و مردم رسید. با حمایت از تولید داخل مصرف ارز ۲۰ درصد کاهش یافت. ضمن آنکه علیرغم فشار سنگین مصرف به دلیل سیلاب ها، ۵.۳ میلیون زائر اربعین حسینی، آنفلوانزای H۱N۱ و کرونا بالا رفته بود، با صرفه جویی حداقل ۶۰۰ میلیون یورو در سال عمل کردیم، برای اولین بار قرارگاه دارو و تجهیزات و شورای مشورتی با حضور صاحب نظران و نمایندگان ذینفعان عرصه دارو و تجهیزات پزشکی برگزار گردید و از نظرات ایشان در برنامه ریزی و اجرا استفاده شد. انتخاب جناب عالی به عنوان رییس سازمان سازمان غذا و دارو به دلیل حسن شهرت در پاکدستی و عدم وابستگی به جریانات تأثیرگذار در رانش ها و کشش های گذشته بود و بارها از جناب عالی خواستم که با در نظر گرفتن رضای پروردگار و بدون هرگونه حب و بغض و با عدالت محوری کامل ضروریست دست هرگونه رانت خوار از مجموعه را کوتاه کنید و در صورت بروز هرگونه فساد بلافاصله بدون مصلحت اندیشی برخورد نمایید. افرادی که پایه های رانت و سودجویی گروه‌های فشار را تثبیت می کنند سریعاً جابه‌جا و پرونده ای که حاکی از سوء استفاده و رانت جویی است را به مقامات قضایی منعکس نمایید که خوشبختانه در موارد متعددی بدون جنجال این کار را انجام داده اید.

نمکی نوشت: از آنجا که اکثر امضاء کنندگان نامه را می شناسم و ایمان دارم که ابراز نگرانی ایشان در راستای دغدغه‌ای ملی برای پاگرفتن ریشه‌های فساد قدیمی در مجموعه‌ایست که با زحمت فراوان به سمت پاکیزگی می رود. ضمن احترام به همکاران گذشته و حال آن مجموعه که سال‌ها با صداقت و یک رنگی حافظ جنبه های کارشناسی و نظارتی درست آن سازمان بوده اند ضروریست هرچه زودتر موارد ذیل دنبال شود.

۱- با حضور رییس دفتر بازرسی و حراست وزارتخانه و همچنین دو نفر از امضاء کنندگان نامه مذکور آقایان دکتر اشتری و دکتر سمنانیان که سابقه و شناخت قدیمی در همکاری با ایشان دارم هیئتی تشکیل و سریعاً موضوعات بررسی و گزارش گردد.

۲- مواردی که بدون جنجال در این مدت پیگیری و تقدیم مقامات قضائی شده پیگیری و نتیجه به اطلاع برسد.

۳- در صورتی که هرگونه شیوه غیرعادلانه ای در حمایت از جریانات فرصت طلب و سودجو توسط جریان خاصی ادامه دارد همان گونه که بارها گفته ام نباید اعمال آن شیوه غیرعادلانه استمرار یابد.

۴- هرگونه پروانه یا مجوزی که در سال های گذشته مبنی بر روش های غیرعلمی و غیرمنصفانه و با بی عدالتی و رانت جویی صادر و کسانی را به سودهای سرشار رسانده سریعاً مورد بازنگری و تصمیم گیری عادلانه قرار گیرد. بدیهی است این تصمیمات نباید موجب کمبود دارو و ایراد زیان به مردم شود، گرچه اجرای عدالت و برخورد با سودجویان همواره باید مدنظر باشد، مع الوصف شرایط کشور، نیازمندی مردم و مصلحت اندیشی مدبرانه و پرهیز از عملکرد شعاری و شتاب زده هرگز فراموش نشود.

۵- اصلاح سامانه ردیابی که بازحمت فراوان به سرانجام رسید هرچه زودتر در مورد دارو و تجهیزات پزشکی به کار گرفته شود که نظارت هوشمند به بهترین شکل میسر باشد.

۶- کماکان اولویت با تولید داخل است و امسال نیز همچون سال قبل ورود هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه داخلی دارد و از نظر تعداد و کیفیت جوابگوست ممنوع اعلام شود. بدیهی است در صورتی که سلامت مردم به دلیل کیفیت و یا کمیت تولید داخل مورد تهدید قرار گیرد تصمیم دیگری خواهیم گرفت.

وزیر بهداشت ادامه داد: بی تردید اگر اصلاحات زیربنایی و شفاف سازی گسترده در این ایام نهادینه نشود نمی دانم کی و چگونه می توان در آینده بدان پرداخت؟ روزمرگی، مماشات و کنارآمدن مزمن با ناپاکی بزرگترین عامل موثر در تنومندی ریشه های فساد در همه اموریست که هر روز کار را بر همگان سخت تر خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =