بغض فروخورده والدین از شهریه مدارس در فصل کرونا

ساری - ایرنا - تعطیلی مدارس در پی شیوع ویروس کرونا که اکنون وارد سومین ماه خود شده است ، این ابهام را برای والدین دارای دانش‌آموز در مدارس غیرانتفاعی ایجاد کرده است که چرا باید شهریه‌ تحصیل فرزندانشان را به صورت کامل پرداخت کنند.

شیوع ویروس کرونا در کشور ما بیش از هر جای دیگر جهان نظام آموزشی را با چالش های متعدد مواجه کرده است ؛ چالش هایی که برون رفت از هر یک نیازمند سال ها کار تخصصی و کارشناسانه است. 

گذشته از مباحث درسی ، آموزشی و تربیتی ، برخی مسائل جاری نیز اکنون با ابهامات و چالش هایی رو به رو شده است که با وجود اعتراض والدین ، هنوز پاسخی برای آن ارائه نشده است . یکی از این مسائل شهریه مدارس غیر انتفاعی است که به دلیل کاهش هزینه های جاری مدارس به خاطر تعطیلی حضوری کلاس‌های درس ، انتظار می رفت کاهش یابد یا حداقل مدارس برای والدین تخفیفی قائل شوند ولی ظاهرا چنین اتفاقی نیفتاد.

والدین این دسته از دانش آموزان استدلال می کنند که مدارس از اسفند ماه به بعد بجز دستمزد معلمان که آن هم با اما و اگرهایی همراه است ، هزینه دیگری نداشته اند و تا حدود ۷۰ درصد هزینه آنها کاهش داشته ولی در مقابل شهریه دانش آموزان را با وجود آموزش ناقص و ارائه ندادن خدماتی که انتظار می رفت به صورت کامل دریافت کرده اند و اکنون باید بخشی از این شهریه را برگردانند.

مرضیه درزی مادر یکی از والدین دانش آموز بابلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : برای پسرم که امسال پایه سوم ابتدایی است مدرسه غیر انتفاعی هشت میلیون تومان شهریه دریافت کرد که شامل تدریس عادی و برخی خدمات جانبی بود.

وی افزود : مهم تر از همه این که مدرسه تمامی شهریه را در سه ماه نخست سال تحصیلی از ما دریافت کرد و طبق قرارداد قرار بود علاوه بر آموزش مصوب آموزش و پرورش ، خدماتی شامل کلاس‌های تقویتی ، اردوی علمی ، کلاس رباتیک، صبحانه ، کلاس ورزشی فوق برنامه در رشته ژیمناستیک و چند برنامه دیگر هم داشته باشد که با توجه به تعطیلی مدارس از اسفند ماه دیگر هیچ یک از این موارد محقق نشد.

این مادر دانش آموز بابلی گفت : با توجه به این که بسیاری از برنامه های مدرسه در این مدت قابل اجرا نبوده ، چندین بار من و شوهرم با مدیر مدرسه درباره هزینه اضافه شهریه صحبت کردیم اما به ما گفتند که شیوع ویروس کرونا اتفاقی غیر مترقبه بوده و مربوط به قرارداد مدرسه نمی شود و بازگشتی در وجوه وجود ندارد. 

مصطفی یوسفی ، پدر یک دانش آموز آملی هم گفت : امسال برای پسرم که به دوم راهنمایی رفته است سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شهریه مصوب مدرسه غیر انتفاعی به علاوه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کلاس فوق برنامه پرداخت کردم. 

وی با انتقاد از نحوه برگزاری کلاس های مجازی از سوی مدارس غیر انتفاعی ، افزود : اکنون نه تنها آن کلاس های فوق برنامه برگزار نمی شود ، بلکه کلاس های معمولی پسرم نیز یکی در میان به بهانه های مختلف توسط معلم لغو می‌شود، در حالی که شهریه را مدرسه به صورت کامل از ما دریافت کرده است. 

وی با اظهار این که تکلیف اضافه پرداختی دانش آموزان مدارس غیر انتفاعی بابت خدمات اضافی مانندکلاس های فوق برنامه باید مشخص شود ، گفت : با وجود اینکه مدرسه عملا بیش از ۲ ماه هیچ هزینه ای نداشته است ، اما زیر بار برگرداندن حتی بخش کوچکی از شهریه ها نمی رود. 

مدارس غیرانتفاعی متضرر هستند 

مدیر یکی از مدارس غیر انتفاعی مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت : مدارس و معلمان غیر انتفاعی از زمان شیوع ویروس کرونا بیش از زمان عادی ضرر کرده اند. 

وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود ، در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که با وجود بسته بودن مدارس و آموزش از راه دور چه زیانی به مدارس و معلمان غیر انتفاعی وارد شده است ، پاسخ داد: هزینه های مدارس چندین برابر شده است و شهریه که ابتدای سال گرفیتم حتی کفاف نیمی از سال تحصیلی را نداد. 

این مدیر مدرسه غیر انتفاعی توضیح داد : حتی در آموزش از راه دور هم معلمان در خانه باید از طریق اینترنت هزینه پرداخت کنند و با دانش آموزان ارتباط بگیرند و مدرسه باید این هزینه ها را پرداخت کند. 

وزارت آموزش و پرورش در حال تصمیم گیری است

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران هم در باره تعیین تکلیف شهریه مدارس غیر انتفاعی گفت : این موضوع باید در سطح وزارت آموزش و پرورش تصمیم گیری و تعیین و تکلیف شود. 

علیرضا سعدی پور افزود: ما نیز با این مساله مواجه شدیم و در حال پیگیری هستیم اما با توجه به مشغله کل آموزش و پرورش با شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از عقب افتادگی درسی ، نیاز است والدین صبوری بیشتری به خرج دهند. 

وی تاکید کرد: احقاق حقوق والدین و دانش آموزان هم مانند حقوق مجموعه آموزشی بر آموزش و پرورش واجب است و این قول را می دهیم که تمام تلاشمان را برای حل این مسئله به کار ببندیم. 

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت : باید بررسی درستی در مورد میزان و نحوه بازگشت هزینه شهریه مدارس غیر انتفاعی انجام شود و آنچه که پیش بینی می کنیم این است که تا یکی دو هفته آینده این موضوع هم حل و فصل خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =