کاهش سود بانکی، نتیجه اقدامات احتیاطی دو سال گذشته است

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی گفت: آنچه امروز در بازار پول در خصوص روند سود سپرده‌ها و سود بین بانکی مشاهده می‌شود در کنار برخی تحولات اقتصادی، عمدتا نتیجه تاثیر اقدامات احتیاطی در کمتر از دو سال گذشته است.

«عبدالناصر همتی» روز شنبه با انتشار یاداشتی در اینستاگرام با اشاره به برخی اقدامات انجام شده، نوشت: نظارت جدی و مدیریت شده بانک مرکزی بر بانک‌ها و موسسه های اعتباری ناتراز و مشکل‌دار، بر اساس اختیارات کسب شده از سران قوا از جمله این اقدامات است.

همتی اضافه کرد: تجدید نظر در صلاحیت فنی مدیران بانک هایی که عملا ناقض مقررات مصوب بوده اند و تداوم اعمال مقررات و جلوگیری قاطع از اضافه برداشت بانک ها و موسسه های اعتباری و کاهش تدریجی و رساندن آن به حداقل ممکن از دیگر اقدامات انجام شده در سال های اخیر است.

رییس کل بانک مرکزی به ادغام عملی بانک های وابسته به نیروهای مسلح و طی تشریفات اداری آن در چند هفته آینده اشاره کرد و گفت: شفاف سازی تراکنش های بانکی و اعمال مقررات شدید در نقل و انتقال پول، برای مبارزه با پول شویی از جمله اقدامات انجام شده است.

وی گفت: آغاز به کار عملیات بازار باز و تلاش برای توسعه آن که در کنار سایر اقدامات به تعدیل غیر دستوری و تدریجی نرخ سود بین بانکی، سود بانکی و اوراق خزانه کمک کرده که نتیجه آن کنترل رشد شبه پول در مجموعه نقدینگی است.

رییس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: امید است با تعمیم اقدامات احتیاطی کلان به سایر بازارها، شاهد هرچه بیشتر ثبات اقتصادی کلان باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha