۶ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۶
کد خبرنگار: 1112
کد خبر: 83763964
۰ نفر

برچسب‌ها

فراخوان جشنواره مجازی نقالی و شاهنامه‌خوانی منتشرشد

تهران- ایرنا- مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: با توجه به شرایط قرنطینه خانگی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا جشنواره «نقالی شاهنامه و شاهنامه‌خوانی» را با عنوان «نقشا» با بودجه کمتر و در فضای مجازی برگزار می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کوروش زارعی با اشاره به برگزاری رویدادی جدید توسط این مرکز، گفت: سه سال است که دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی با مسئولیت مرشد محسن میرزاعلی در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری راه‌اندازی شده است. این دفتر پیش از این جشنواره تئاتر و پرده‌خوانی غدیر با عنوان نقالان علوی و همچنین همایش تئاتر مردمی پیاده روی اربعین را برگزار کرد.

وی اظهار داشت: نقالی از گونه‌های نمایشی ایرانی است که سال‌ها در محاق و مورد غفلت قرار گرفته بود. به لطف خدا با برگزاری جشنواره نقالان علوی و همایش تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین که با اجرای نقالی و تعزیه در مسیر کربلای معلی همراه بود، جریان نقالی را دوباره به راه انداختیم.

زارعی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره نقالی نیز از دیگر برنامه‌های مدنظر دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بوده است، افزود: پیش از این با حوزه هنری مشهد مقدس در خصوص برگزاری این جشنواره در سالروز بزرگداشت فردوسی رایزنی کرده بودیم، ولی امسال با توجه به شرایط قرنطینه خانگی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، فرصت را مغتنم شمردیم که جشنواره «نقالی شاهنامه و شاهنامه‌خوانی» را با عنوان «نقشا» با بودجه کمتر و در فضای مجازی برگزار کنیم. دکتر احمدرضا آذربایجانی دبیر علمی و مرشد محسن میرزاعلی دبیر اجرایی این جشنواره هستند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اظهار کرد: این جشنواره قائل به نقالان داخل کشور نیست زیرا شاهنامه در کشورهای مختلف از جمله تاجیکستان، قرقیزستان، روسیه، افغانستان و کشورهای اروپایی نیز علاقه‌مندان زیادی دارد و ما قصد داریم فراخوان جشنواره را برای کشورهای مختلف نیز منتشر کنیم. قصدمان این است دوره‌های بعدی جشنواره را به شکل حقیقی و با دایر کردن دبیرخانه دائمی آن در مشهد مقدس، برگزار کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره «نقشا» برای گروه های سنی کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال، افزود: علاقه‌مندان تا ۲۵ اردیبهشت‌ماه فرصت دارند تا تصاویر با کیفیت از نقل شاهنامه و شاهنامه‌خوانی خود را با مدت زمان ۵ تا ۷ دقیقه برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

زارعی با اشاره به پخش آثار شرکت‌کننده در جشنواره «نقشا» در فضاهای مجازی، گفت: در حال رایزنی با تلویزیون هستیم تا آثار با کیفیت جشنواره نقالی شاهنامه و شاهنامه‌خوانی را در یکی از شبکه‌های تلویزیونی نیز پخش کنیم به همین دلیل از تمام علاقه‌مندان خواستاریم تا آثارشان را با کیفیت ضبط کنند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری درباره هدف از برگزاری جشنواره نقل شاهنامه و شاهنامه‌خوانی «نقشا» تأکید کرد: هدف ما پیوند زدن اسطوره‌های قدیمی ایران باستان با اسوه‌ها و پهلوان‌های امروزمان است. اگر ما اسطوره‌هایی همچون سیاوش و آرش شاهنامه را ندیده ولی درباره آنها خوانده‌ایم اما اسوه‌ها و پهلوان‌های زمانه خود نظیر حاج قاسم سلیمانی، شهید همت و شهید باکری را دیده‌ایم. هدف ما این است که با این پیوند به یک تعریف جدید برسیم.

فراخوان جشنواره نقالی شاهنامه و شاهنامه‌خوانی «نقشا» 

ضوابط و مقررات:

- آثار در دو بخش نقالی و شاهنامه‌خوانی پذیرش می‌شوند، البته خلاقیت‌های اجرایی در دو بخش یاد شده می‌توانند از ویژگی‌های گرافیکی و ساختارهای نوین گرافیک تصویر و صدا نیز استفاده کنند.

- آثار دریافتی از هنرورزان و هنرمندان در سه گروه سنی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، به تفکیک ارزیابی و قضاوت خواهند شد.

- هر هنرمند می‌تواند در هر بخش نقالی یا شاهنامه‌خوانی یا هنر مرتبط با هنر اجرایی نقالی و شاهنامه‌خوانی یک اثر ارائه و ارسال کند.

- این آثار باید جدیدترین اثر هنرمند باشد و در قالب فایل ویدئویی ارسال شود و بایستی پیش از آن در هیچ یک از محیط‌های مجازی و رسانه‌های الکترونیک ارائه و عرضه نشده باشد.

- مدت زمان هر اثر مورد پذیرش برای جشنواره حداقل ۵ و حداکثر ۷  دقیقه خواهد بود.

شرکت‌کنندگان می‌بایست در ابتدای ویدئو خود را معرفی کنند، زمان این معرفی جزء مدت زمان آثار محاسبه نمی‌شود. موارد معرفی شامل: نام و نام‌خانوادگی، اعلام سن و محل زندگی شهر یا شهرستان، تاریخ ضبط اثر(با قبولی شروط و مقررات مندرج در متن فراخوان) و ذکر کنند آثار ایشان در کدام بخش از محورها و موضوعات جشنواره است.

توجه و تذکر مهم: آثار ارسالی که این اطلاعات را در آغاز نداشته باشند، مورد قضاوت هیات داوران قرار نمی‌گیرند.

- حق هرگونه استفاده از آثار  پذیرفته شده، برای مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ی هنری به عنوان برگزارکننده محفوظ خواهد بود.

- شرکت‌کنندگان لازم است تا تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه خود را همراه با آثار ارسال کنند.

- هیچ یک از شرکت‌کنندگان مجاز به انتشار این آثار تا پایان و اتمام این جشنواره نیستند.

- آثار ارسالی باید برای اولین بار و ترجیحا در فضای خانه و یا دیگر موقعیت‌های منزل مسکونی باشد.

محورهای اصلی و اولویت‌ها:

- نقالی و شاهنامه‌خوانی با تکیه بر شیوه‌های کهن و آیینی

- نقالی و شاهنامه‌خوانی در گویش‌های محلی ایرانی و دیگر زبان‌های بین‌المللی

- نقالی و شاهنامه‌خوانی با تکیه بر مدیاهای الکترونیکی و تصویری

جوایز:

به برگزیدگان، دیپلم افتخار و گواهی شرکت و به نفرات اول در این جشنواره تندیس یادبود اهدا خواهد شد.

بخش کودکان:

رده­ سنی کودکان در این جشنواره ۵ تا ۱۲ سال است.

ارزیابی و اعلام برگزیدگان: ۴ خردادماه ۱۳۹۹ (همزمان با عید سعید فطر)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =