۶ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۶
کد خبرنگار: 2487
کد خبر: 83763920
۰ نفر

برچسب‌ها

معرفی آثار قرآنی؛ تمهید موزه ملی ایران برای ماه مبارک رمضان

تهران- ایرنا- رئیس کل موزه ملی ایران با معرفی آثار با مضامین قرآنی و هنر اسلامی خود به استقبال ماه مبارک رمضان می‌رود.

جبرییل نوکنده گفت: این روزهای مبارک و فضای معنوی حاکم، فرصتی دیگر برای آشنایی و درک میراث ارزشمند فرهنگ و هنر دوران اسلامی ایران است. با توجه به محدودیت اعمال شده در بازدید از موزه ها به دلیل شیوع کرونا، موزه ملی ایران فرصت را مغتنم شمرده و در طول ماه رمضان، هر روز یکی از آثار فاخر باستان شناسی و هنر دوران اسلامی ایران را از طریق فضای مجازی معرفی خواهد کرد.
وی هدف از این برنامه را آشنایی هرچه بهتر و بیشتر مخاطبان با هنر و تمدن اسلامی ایران بر شمرده و اظهار داشت: آثار منتخب مشتمل بر نسخه های خطی قرآنی، نسخه های خطی، قطعات خوشنویسی، محراب، کاشیکاری، آثار گچبری، پارچه بافی، فرش بافی، هنر فلزکاری، سکه و مهر و سفالینه است. آیات قرآنی یا به صورت مستقیم بر روی این اشیا نمایانگر شده و کتیبه ها و نشانه هایی با مضامین دعا، حدیث، ذکر ائمه و صلوات بر آن ها نقش بسته است.
رییس کل موزه ملی ایران این تنوع و گوناگونی را از ویژگی های منحصر بفرد هنر دوران اسلامی در ایران خوانده و خاطر نشان ساخت: هنر اسلامی در عین این تنوع از یک وحدت برخوردار است و آن عشقی از سراخلاص و ایمان به ذات الهی است که همواره با الهام از وحی و سنت منتج به خلق آثار بی بدیلی شده که امروز مایه افتخار هنر اسلامی در سراسر جهان است.
علاقمندان می توانند از طریق وبگاه موزه ملی ایران با این آثار آشنا شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =