پتروناس مالزی افزایش سود سهام برای کمک به بسته مشوق ضدکرونایی را بررسی می کند

تهران – ایرنا – شرکت نفت دولتی "پتروناس" مالزی در حال بررسی افزایش سود سهام در سال جاری برای کمک به تامین مالی بسته مشوق ۶۰ میلیارد دلاری ضدکرونایی دولت است.

به گزارش پایگاه خبری روزنامه استار ، یک منبع آگاه از موضوع که به علت محرمانه بودن این اطلاعات خواست نامش ذکر نشود گفت شرکت پتروناس قصد افزایش سود سهام به میزان ۱۰ میلیارد رینگیت (۲.۳ میلیارد دلار) را دارد. این شرکت پیشتراعلام کرده بود که در سال جاری ۲۴ میلیارد رینگیت سود پرداخت خواهد کرد.

بر اساس این گزارش ، افزایش میزان پرداخت سود سهام شرکت نفت مالزی به دولت محی الدین یاسین نخست وزیر این کشور کمک خواهد کرد تا بسته مشوق مالی ۲۶۰ میلیارد رینگیتی (حدود ۶۰ میلیارد دلاری) با هدف تقویت و حمایت از اقتصاد مالزی در بحبوحه مبارزه با شیوع جهانی ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت را تامین اعتبار کند.

حتی با وجود این بسته مشوق مالی ، بانک مرکزی مالزی انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری حدود نیم درصد رشد کند و به عبارت دیگربه میزان حدود ۲ درصد کوچک شود که این بدترین عملکرد اقتصادی در مدت بیش از یک دهه خواهد بود. اقتصاد مالزی سال گذشته ۴.۳ درصد رشد داشت.

یک نماینده شرکت پتروناس در پاسخی از طریق پست الکترونیک به خبرگزاری بلومبرگ گفته است که بررسیها درباره افزایش سود سهام همچنان ادامه دارد و هرگونه تصمیمی دراین خصوص که باید به تصویب هیات مدیره شرکت برسد باید عواملی از قبیل الزامات مالی عملیاتها و بدهی های خدماتی و دیگر تعهدات را نیز در نظر بگیرد.

سال گذشته و همزمان با تقلای دولت مالزی برای کاهش کسری بودجه ، از شرکت نفت پتروناس خواسته شد که ۵۴ میلیارد رینگیت سود سهام پرداخت کند.

افزایش سود سهام پتروناس در سال جاری پس از آن انجام خواهد شد که این شرکت در ماه جاری ۶ میلیارد دلار اوراق قرضه به فروش رساند که بیشترین عرضه اوراق توسط یک شرکت در آسیا در سال ۲۰۲۰ بود.

مالزی در دوره قرنطینه اعلام شده برای مدت زمان ۱۸ مارس تا ۲۸ آوریل است , تاکنون در مالزی حدود ۵ هزار و ۷۰۰ تن به کرونا مبتلا شده و نزدیک به ۱۰۰ تن جان خود را از دست داده اند. کوالالامپوردر تلاش است تا توازنی بین بهداشت و الزامات اقتصادی ایجاد کند و اعلام کرده که پس از ۲۸ آوریل بخشهای بیشتری از اقتصاد به روی کسب و کار گشایش مییابند هرچند محدودیتهای مسافرتی ممکن است تمدید شوند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =