اعزام کارشناسان سازمان بهداشت جهانی برای بررسی وضعیت کرونا به تاجیکستان و ترکمنستان

تهران – ایرنا – سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که در هفته جاری کارشناسان خود را به کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان در آسیای مرکزی برای بررسی وضعیت این کشورها در ارتباط با شیوع کرونا اعزام می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ایندیا بلومز، دکتر هانس کلوگه مدیر آسیای مرکزی و اروپای سازمان جهانی بهداشت روز جمعه با اعلام این مطلب گفت: از زمان گزارش قبلی در هفت روز پیش موارد جدید به میزان حدود یک چهارم و موارد جدید تلفات به میزان یک سوم گزارش شده است. کشورهای شرق این حوزه شامل روسیه، ترکیه، اوکراین، بلاروس و ازبکستان در هفته گذشته شاهد افزایش موارد جدید بوده‌اند. 

وی افزود: هفته گذشته کارشناسان ما در بلاروس بودند و هفته آینده نیز کارشناسانی به تاجیکستان و ترکمنستان اعزام می‌کنیم. 

کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان از جمله کشورهایی هستند که تا کنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا را گزارش نکرده‌اند هر چند برخی رسانه‌های غربی در این خصوص شک و تردیدهایی ابراز کرده‌اند. 

به گزارش روز شنبه خبرگزاری خاور تاجیکستان،  بیش از ۲۰ کشور و مناطق پرجمعیت هنوز از شیوع ویروس کرونا در کنار مانده‌اند. فهرست کشورهای عاری از ویروس کرونا شامل کومور، لسوتو، جزایر مارشال، جمهوری فدرال میکرونزی، نائورو، پالائو، جزایر سلیمان، تاجیکستان، تونگا، ترکمنستان، و کره شمالی است. 

خبرگزاری خاور پیشتر گزارش داده بود، گالینا پرفیلوا، نماینده سازمان جهانی بهداشت در تاجیکستان به طور رسمی در کانال تلویزیونی “تلویزیون تاجیکستان” اعلام کردکه هیچ ویروس کرونا در کشور تاجیکستان وجود ندارد و از جمعیت خواسته است پاکیزگی و بهداشت را رعایت کنند و به جاهای شلوغ نروند. 

به گزارش الجزیره، رشید مریدوف وزیر امور خارجه ترکمنستان هم روز چهارشنبه در یک نشست خبری با حضور مقامات سازمان ملل گفت: ما هیچ چیز را پنهان نمی‌کنیم. وی افزود: اگر حتی یک مورد تایید شده از ابتلا به ویروس کرونا وجود داشت ما بلافاصله به سازمان جهانی بهداشت اطلاع می‌دادیم. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha