افزایش شایعات در مورد سلامتی کیم، سکوت رسانه های کره شمالی
بازدید کیم از یک مانور نظامی ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین)

پکن- ایرنا- در میان حدس و گمان رسانه های منطقه درباره سلامتی "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی، رسانه های رسمی این کشور همچنان در این زمینه سکوت کرده و تا کنون گزارشی از فعالیت های عمومی وی در دو هفته گذشته منتشر نکرده اند.

به گزارش ایرنا گمانه زنی ها درباره مشکلات مربوط به سلامتی کیم پس از گزارش "سی ان ان" در اوایل هفته جاری و با استناد به اظهارات یک مقام آمریکایی آغاز شد این رسانه نوشته بود که رهبر کره شمالی پس از عمل جراحی با "خطر جدی" مواجه شده است.

در تازه ترین مورد، برخی افراد در شبکه های اجتماعی با استناد به توئیت «چین فنگ» در ویبو، فردی که خود را معاون مدیر تلویزیون ماهواره ای هنگ کنگ معرفی کرده است به شایعه سلامتی و حتی فوت "کیم جونگ اون" دامن زده اند این موضوع در حالی است که هیچ رسانه معتبر و شناخته شده ای در منطقه تا کنون چنین خبری را تایید نکرده و حتی این توئیت را هم بازنشر نداده است.

«چین فنگ» در توئیتی در ویبو ادعا کرده است با توجه به اینکه خبر فوت پدر و پدر بزرگ کیم جونگ اون هم بعد از ۳۴ و ۵۱ ساعت منتشر شده است خبر فوت کیم هم با تاخیر اعلام می شود او ادعا کرده است که «خبر خود را حذف نخواهد کرد زیرا او هیچ وقت خبر دروغ منتشر نمی کند»،  با این حال معلوم نیست که منبع یا استناد توئیت وی چه کسی یا چه رسانه ای بوده است.

توئیت «چین فنگ» در ویبو، معاون مدیر تلویزیون ماهواره ای هنگ کنگ

در چین رسانه های حزب کمونیست این کشور که روابط نزدیکی با حزب کارگران کره شمالی دارند تا کنون در این مورد سکوت کرده اند یک مقام حزب کمونیست چین هفته گذشته گفته بود «معتقد است سلامتی کیم مشکلی ندارد و جای نگرانی نیست».

رسانه های دولتی کره شمالی اخیراً گزارشی در مورد ارسال نامه های دیپلماتیک کیم و یا ارسال هدایا به شهروندان منتشر کرده اند اما از انتشار گزارش یا عکس هایی در مورد فعالیت های عمومی وی خودداری کرده اند روز چهارشنبه، رسانه های دولتی کره شمالی اعلام کردند که کیم پیامی برای «بشار اسد»  رئیس جمهوری سوریه ارسال کرده است کیم در این پیام از رییس جمهوری سوریه بابت پیام تبریک به مناسبت سالگرد تولد پدربزرگش تشکر کرده است.

با این حال در دو هفته گذشته هیچ گزارشی درباره سفرهای رهبر کره شمالی یا عکس هایی از فعالیت های عمومی وی توسط رسانه های دولتی نزدیک به رهبر این کشور منتشر نشده است.

"کی سی ان ای" خبرگزاری رسمی کره شمالی از ۱۲ آوریل تا کنون خبری در مورد کیم منتشر نکرده است روزنامه "رودونگ سینمون" هم که یک روزنامه دولتی است از این تاریخ تا کنون در قسمت «فعالیت های کیم جونگ اون» هیچ مطلبی کار نکرده است.

آخرین گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی از کیم مربوط به دو هفته پیش است

رهبر ۳۶ ساله کره شمالی آخرین بار در ۱۱ آوریل (۲۳ فروردین) در انظار عمومی ظاهر شد زمانی که در جلسه حزب کارگران کشورش خواستار تدابیر شدید علیه ویروس کرونا شده بود، اما عدم حضور وی در مراسم بزرگداشت ۱۰۸ امین سالگرد تولد "کیم ایل سونگ" در ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین)، گمانه زنی هایی را در مورد سلامت وی ‌برانگیخته است وی از زمان تصدی مقام رهبری کره شمالی در اواخر سال ۲۰۱۱، سابقه نداشته است در این مراسم شرکت نکند.

با این حال مقامات کره جنوبی گمانه زنی ها در مورد بیماری کیم را رد کرده و می گویند هیچ علائم غیرمعمولی از سلامتی وی شناسایی نشده است و گزارش ها در این ارتباط ممکن است اشتباه باشد.

آخرین تصویر از کیم، شرکت در نشست سران حزب کارگر، ۲۳ فروردین

کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی هم اعلام کرده است امکان دارد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پایتخت را به مقصد شرق کشور ترک کرده باشد در حالی که کشور در شرایط عادی است برخی از گزارش های رسانه ای هم حاکی است کیم ممکن است برای در امان ماندن از کرونا به شهر ساحلی وونسان رفته باشد دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هم روز پنجشنبه گفت که او معتقد است گزارش اخیر CNN درباره سلامتی کیم "نادرست" بوده است.

غیبت های کیم از انظار عمومی پدیده نادری نیست، برای مثال وی اوایل سال جاری پس از ۲۱ روز غیبت در انظار حاضر شد در سال ۲۰۱۴ نیز کیم حدود یک ماه از چشم عموم ناپدید شد اما دوباره ظاهر شد بعداً تأیید شد که پزشکان کیستی را از ناحیه مچ پای او خارج کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =