۵ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۷
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 83763096
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تکرار ادعاهای بی‌اساس پمپئو درباره ایران

تهران- ایرنا- مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در ادامه ادعاهای بی اساس و سیاست ایران‌هراسی، از کشورهای دیگر خواست تا خود را از ایران دور کنند.

پمپئو در مصاحبه‌ای با شبکه «سی بی ان نیوز» که جمعه منتشر شد، گفت: کاری که ما قصد داریم انجام بدهیم این است که کشورها را گرد هم آوریم.
وی با اشاره به موضع فرانسه در مورد پرتاب ماهواره «نور» ادعا کرد: فرانسه روز پنجشنبه بیانیه‌ای صادر کرد. حتی آنها هم می‌دانند ایران چه کار خطرناک و بی‌ثبات‌کننده‌ای انجام داد.
پمپئو در تلاش برای توجیه تندروی‌های دولت آمریکا گفت: یقین دارم کشورهای بیشتری خواهند بود که آنچه را پرزیدنت ترامپ انجام داد، درک می‌کنند.  
وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد: توافق هسته‌ای با ایران یک توافق بسیار بد بود. همه ما باید خود را از آن دور کنیم. دنیا باید خود را از ایران دور کند.  
آمریکا هفته گذشته در تلاش برای افزایش تنش در منطقه مدعی شد که قایق‌های ایرانی برای ناوهای ایالات متحده در خلیج فارس «مزاحمت» ایجاد کرده‌اند.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به منظور فرافکنی و انحراف افکار عمومی از شیوع گسترده کرونا در کشورش، نیروهای دریایی جمهوری اسلامی ایران را تهدید کرد که دیگر به کشتی‌های ایالات متحده در خلیج فارس نزدیک نشوند.  
همچنین ناتوانی آمریکا در پذیرش پیشرفت ایران و پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی نور باعث شد تا پمپئو نیز در مصاحبه با سی بی ان نیوز ادعاهای بی‌اساس واشنگتن را تکرار کند.

** نرمش در برابر سعودی

مجری شبکه سی بی ان نیوز در ادامه به مساله نفت اشاره کرد و پرسید: برخی قانونگذاران جمهوریخواه برای شما نامه‌ای ارسال کرده‌اند؛ آنها از عربستان ناراحت هستند و می‌گویند اساساً آنها ما را تحت تهدید مستقیم قرار داده‌اند؛ زیرا همچنان نفت را به ایالات متحده ارسال می‌کنند؛ نفتی که ما اصولاً به آن احتیاج نداریم. نظر شما در مورد آن چیست؟

وزیر خارجه ترامپ گفت: قبل از آمدن به کنگره، در یک شرکت مشغول به کار بودم که در آن تجهیزات صنعت نفت فروخته می‌شد. من منطقه نفتی کانزاس، اوکلاهما و تگزاس را خیلی خوب می‌شناسم. ما یک شرکت کوچک بودیم اما می‌دانم این شرکت‌ها چگونه تحت تأثیر بزرگترین تقاضای محصولات نفت خام در تاریخ اخیر بوده‌اند.

پمپئو افزود: آنچه مورد توجه رئیس جمهوری ترامپ قرار گرفته، دو چیز است: بازگشت ثبات در بازار؛ او به طور متمرکز در گفت ‌وگو با پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی و با رئیس جمهوری پوتین و در نهایت با دولت مکزیک نیز تبادل نظر داشت؛ من هم روی آن کار می‌کردم و رئیس جمهوری آنها را به جایی رساند که باعث کاهش تولید نفت شد.

وی ادامه داد: دومین موردی که ما باید انجام دهیم، این است که ما باید اقتصاد آمریکا و تقاضا را به قبل بازگردانیم. هنگامی که این تقاضا بار دیگر باز گردد، مشاهده خواهید کرد که قیمت‌ها باز به جای خوبی می‌رسند و می‌بینید صنعت انرژی آمریکا دوباره شکوفا می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: من این افراد را می‌شناسم؛ آنها سخت‌کوش و قوی هستند؛ رئیس جمهوری ترامپ متعهد شد تا هرآنچه که آنها نیاز دارند را فراهم سازد تا این صنعت با اطمینان از آن سوی ویروس به در آید به گونه‌ای که به آنها اجازه می‌دهد عملکرد مهم تأمین استقلال بیشتر آمریکا از منابع انرژی خارجی را تداوم بخشند.

پمپئو در پاسخ به این سخنان مجری برنامه که «بنابر این عجله‌ای درباره سعودی نداریم و در واقع آنها همچنان باید منتظر رویکرد ما باشند»، گفت: نگاه کنید؛ ما باید آن را درست دریافت کنیم؛ رئیس جمهوری به طور کاملاً روشن، انتظارات خود را برای پادشاهی عربستان سعودی مطرح کرد. او می‌خواست مطمئن شود که آنها در این مذاکرات، خردمندانه شرکت کنند. او واقعاً نتیجه خوبی در آنجا گرفت؛ یک کاهش جدی در کل تولید که نه تنها از عربستان سعودی، بلکه سایر کشورهای عربی، اوپک به اضافه روسیه حاصل شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha