۳۲میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان سمنان پرداخت شد

سمنان- ایرنا- سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان گفت: ۳۲ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به ۲۶۹ طرح طی سال ۹۸ در این استان پرداخت شد.

حبیب‌الله خجسته پور روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: سهمیه استان سمنان برای سال ۹۸ در بخش مشاغل خانگی ۵۶ هزار میلیارد ریال است که این تسهیلات از تیر ۹۸  ابلاغ شده و تا ابلاغ اعتبار سال آینده فرصت جذب دارد.

وی بیان کرد: در سال گذشته، پرداخت وام مشاغل خانگی به متقاضیان ۲۶۹ طرح سبب اشتغالزایی برای ۳۰۵ نفر شد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان ادامه داد: ۳۹۲ طرح برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی به ارزش ۵۲ میلیارد ریال به بانک‌های استان سمنان معرفی شد که با پرداخت این میزان وام، زمینه اشتغال ۴۴۵ نفر فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه ۲۸ میلیارد ریال سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی هر یک از ۲ بانک‌ عامل استان سمنان است، اضافه کرد: ۱۸ میلیارد ریال از مجموع تسهیلات پرداخت شده این بخش در استان به ۱۴۸ طرح با اشتغالزایی ۱۷۲ نفر توسط بانک رفاه و ۱۴ میلیارد ریال به ۱۲۱ طرح و با اشتغالزایی ۱۳۳ نفر توسط بانک توسعه تعاون تا پایان سال ۹۸ پرداخت شد.

وی ابرازداشت: اکنون ۵۷ درصد از سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی استان سمنان جذب شده که باید روند آن تسریع یابد.

خجسته‌پور با اشاره به ثبت نام متقاضیان تسهیلات مشاغل خانگی در سامانه ملی کارا، خاطرنشان کرد: متقاضیان دریافت وام باید پس از ثبت نام در این سامانه و مراجعه به دستگاه مورد نظر، مدارک مورد نیاز را به منظور بررسی به دبیرخانه کارگروه اشتغال تحویل دهند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان، به نقش‌آفرینی زنان در عرصه کار و تولید تقاضای این قشر برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی اشاره و تصریح کرد: فعالیت در زمینه صنایع دستی مانند قالیبافی، گلیم‌بافی، کشاورزی و کشت گیاهان دارویی از جمله عمده درخواست‌های این تسهیلات است.

سهمیه استان سمنان سال ۹۷ از تسهیلات مشاغل خانگی حدود ۱۱۲ میلیارد ریال بود که حدود ۹۲ درصد سهمیه اعتباری در قالب تسهیلات پرداخت شد.

سال ۹۷، یک هزار و ۷۴۴ طرح برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی به بانک‌های استان سمنان معرفی شد که یک هزار و ۲۳۲ طرح برای دریافت تسهیلات در بانک‌ها تایید شد و بقیه برگشت خورد.

براساس آمار از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ حدود ۲۱۸ هزار مورد مجوز مشاغل خانگی در کشور صادر شد و از این تعداد ۱۱۳ هزار نفر تسهیلات دریافت کردند و بیش از ۱۶۵ هزار فقره مشاغل خانگی در این مدت ایجاد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =