پرپر شدن لاله‌های نارنجی به دست فرانچسکوها

تهران- ایرنا- تیم ملی فوتبال ایتالیا به لطف درخشش فرانچسکو تولدو و پنالتی چیپ فرانچسکو توتی، از سد هلندِ میزبان گذشت و راهی فینال یورو ۲۰۰۰ شد.

هم هلند و هم ایتالیا با آمار ۱۰۰ درصد پیروزی به مرحله نیمه‌پایانی رسیده بودند. هلند یکی از ۲ میزبان یورو ۲۰۰۰ بود و بلژیک در همان دور نخست حذف شد. شاگردان فرانک رایکارد اما برای کسب دومین قهرمانی در جام ملت‌های اروپا بسیار پر امید بودند. ایتالیای دینو زوف هم تیم یکدست و پرستاره‌ای بود.

ترکیب هلند در این مسابقه بدین ترتیب بود: فن‌درسار، استام، فرانک دی‌بوئر، برونکورست، بوسولت، زندن، کوکو، داویدز، کلایورت، برگکمپ، اوورمارس

ایتالیا نیز با این ۱۱ بازیکن وارد میدان شد: تولدو، کاناوارو، نستا، ایولیانو، مالدینی، زامبروتا، آلبرتینی، دی‌بیاجیو، دل پیرو، اینزاگی

هلند به یمن انرژی و فشار ۵۰ هزار تماشاگر حاضر در آمستردام از همان دقایق اول حاکم توپ و میدان شد. برگکمپ همه‌کاره حملات بود. او یک بار تیر دروازه تولدو را هم لرزاند. لاجوردی‌پوشان رو به بازی خشن آورده بودند. مدام خطا می‌کردند. همین مساله باعث شد تا زامبروتا در دقیقه ۳۴ از زمین اخراج شود. هلند در همان ۴۵ دقیقه نخست صاحب یک ضربه پنالتی شد اما ضربه کاپیتان دی‌بوئر توسط گلر بلند بالای ایتالیا دفع شد.

در نیمه دوم ایتالیا کمی کار را به تعادل کشید. هلند هم کمی خشن شد و بازیکنان این تیم چند کارت گرفتند. توتی، سیدورف، دلوکیو و ... وارد میدان شدند. لاله‌های نارنجی به دومین پنالتی رسیدند و بازیکنان ایتالیا از شدت عصبانیت تا آستانه درگیری فیزیکی با دکتر مارکوس مرک پیش رفتند. این بار پاتریک کلایورت پشت توپ قرار گرفت اما ضربه‌اش به تیر دروازه اصابت کرد و برگشت داده شد. هلند نتوانست به ایتالیای ۱۰ نفره گل بزند و مسابقه به ضربات پنالتی کشیده شد.

دی‌بیاجیو پنالتی اول ایتالیا را به گل تبدیل کرد اما دی‌بوئر در مغلوب شدن مقابل تولدو، دبل کرد. پسوتوی تعویضی هم توانست به خوبی، فن‌درسار را فریب دهد اما یاپ استام پنالتی‌اش را به اسمان فرستاد. نوبت به توتی رسید. شماره ۲۰ جوان ایتالیا در آن فشار عجیب تصمیم گرفت به گلر بزرگ روبرویش چیپ بزند و نتیجه را سه بر صفر کند.

در ادامه کلایورت اولین گل هلند را به ثمر رساند تا بازی همچنان ادامه پیدا کند. مالدینی نتوانست دروازه را باز کند و اولین پنالتی ایتالیا از دست رفت. کم‌کم هلندی‌ها داشتند امیدوار می‌شدند که تولدو بازهم درخشید و این بار پنالتی بوسولت را گرفت و کار میزبان را تمام کرد. ایتالیا تنها تیم آن جام شد که هر ۲ میزبان را شکست داد. آنها البته در فینال به فرانسه باختند و جام قهرمانی از دستشان سر خورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha