پاکستان برای رصد مبتلایان کرونا به فن‌آوری‌های امنیتی متوسل شد

اسلام‌آباد - ایرنا - پاکستان که این روزها شاهد ادامه سیر صعودی تعداد جان‌باختگان ناشی از ویروس کووید-۱۹ و همچنین افزایش مبتلایان به این بیماری است، از سامانه‌های هوشمند دستگاه‌ امنیت- اطلاعات نظامی برای ردیابی افراد مشکوک به بیماری کرونا استفاده می‌کند.

رسانه‌های پاکستانی‌ روز جمعه گزارش دادند که نخست وزیر این کشور برای اولین بار از طرح استفاده از فن‌آوری امنیتی سازمان اطلاعات ارتش (آی‌اس‌آی) برای رهگیری افرادی که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستند، پرده برداشت.

"عمران‌خان" که روز گذشته نیز همراه برخی از وزیران کابینه و همچنین ژنرال "قمر جاوید باجوا" فرمانده ارتش پاکستان از مقر سازمان اطلاعات-امنیت ارتش در اسلام‌آباد بازدید کرده بود، گفت: دولت در حال استفاده از سامانه‌های هوشمند امنیتی برای دریایی موارد مشکوک به ویروس کووید-۱۹ است که در عملیات‌ ضدتروریستی کاربرد دارد.

از زمان آغاز بکار دولت فعلی پاکستان به نخست وزیر عمران خان، این دومین بازدید او از سازمان آی‌اس‌آی که یک نهاد قدرتمند اطلاعاتی- امنیتی در پاکستان است به حساب می آید که آن نیز به بررسی استفاده از این نهاد برای رصد بیماران کرونایی اختصاص یافته است.

نخست وزیر پاکستان اظهار داشت: فن‌آوری امنیتی که در اختیار سازمان اطلاعات ارتش قرار دارد، برای ردیابی تروریست‌ها و افراد مظنون به انجام اقدامات خرابکارانه در مناطق مختلف کشور کاربرد دارد و اکنون دولت از این فرصت برای شناسایی بیماران کرونایی و مبتلایان مشکوک بهره می‌برد.

وی که در یک برنامه زنده از تلویزیون دولتی پاکستان سخن می‌گفت، با ابراز نگرانی از سرعت گسترش شیوع ویروس کورنا در این‌ کشور، از مردم کشورش خواست تا حداکثر احتیاط را رعایت کرده و حتی در طول ماه مبارک رمضان نیز به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی پایبند بمانند.

عمران‌خان هشدار داد که پاکستان روزهای سختی را پیش رو دارد و این وضعیت حتی تا ماه آینده میلادی نیز دشوارتر خواهد شد.

آخرین وضعیت کرونا در پاکستان

شمار مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ در شهرهای مختلف پاکستان از مرز ۱۱ هزار نفر فراتر رفته و دست کم ۲۳۷ نفر نیز بر اثر این ویروس جان خود را از دست دادند.

ستاد عملیات و مدیریت مبارزه با کرونا در پاکستان امروز اعلام کرد: تاکنون ۱۱ هزار و ۱۵۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۳۷ نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

تازه‌ترین‌ آمار تارنمای وزارت بهداشت پاکستان‌ نشان می‌دهد که ۷۹ درصد عامل شیوع کرونا در این روزها را انتقال آن از یک فرد به فرد دیگر و ۲۱ درصد دیگر را آلودگی اتباع پاکستانی که از خارج برگشته بودند، تشکیل می‌دهد.

دولت پاکستان هفته‌های گذشته به اطلاع دیوان عالی این کشور رساند که احتمال افزایش شمار بیماران کرونایی به ۵۰ هزار نفر تا آخر ماه آوریل (۱۱ اردیبهشت) وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha