۴ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۰۸
کد خبرنگار: 2192
کد خبر: 83762286
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

هشدار نارنجی وزش باد در قم

قم - ایرنا - وزش باد عصر پنجشنبه در قم باعث شکسته شدن تعدادی از درختان و آسیب دیدن برخی از سازه های شهری و صنعتی شده و خسارت‌هایی به همراه داشته است و همچنان "هشدار نارنجی" برقرار است.

مهران حیدری،مدیرکل هواشناسی قم روز پنجشنبه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا گفت: بیشینه لحظه ای سرعت تندباد در ایستگاه سینوپتیک قم ۸۰ کیلومتر در ساعت و از سمت شمال غرب بوده است.
وی با اشاره به وضعیت "هشدار نارنجی" از مردم استان خواستار از صعود به کوهستان خودداری و مراقب بارش های رگباری و تندبادهای لحظه ای باشند. 

هنوز گزارشی در خصوص خسارت های احتمالی منتشر نشده است اما برخی گزارش های میدانی از شکسته شدن تعدادی درخت و آسیب دیدن برخی سازه ها در برخی مناطق قم حکایت دارد. 

در همین حال، خبرنگار ایرنا کسب اطلاع کسب کرد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته طی چند روز آینده جو ناپایدار در سطح استان ادامه دارد که وزش باد شدید موقتی در ساعات بعدازظهر در آن مورد انتظار است.

برمبنای تحلیل نقشه‌ها و تصاویر هواشناسی با عبور موج هواشناسی از تراز میانی جو طی چند روز آینده جو ناپایداری در استان خواهیم داشت و انتظار می رود در ساعاتی به‌خصوص در ساعات بعدازظهر با افزایش ناپایداری‌ها شاهد رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی باشیم.

دمای هوا تغییرات منظمی ندارد و تحت تاثیر ساعات عبور این امواج و ناپایداری‌های سطح زمین خواهد بود.

بر اساس برخی مدل های هواشناسی سرعت وزش باد شدید عصرگاهی با جهت وزش شمال - جنوب در سطح استان به خصوص در ارتفاعات جنوب غربی تا ۸۴ کیلومتر نیز پیش بینی شده است.

در همین رابطه وقوع رگبار، آبگرفتگی موقتی معابرعمومی، بالاآمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، صاعقه و تگرگ و آسیب به سازه های غیر مقاوم در برابر باد قابل انتظار است.

اتخاذ تمهیدات لازم برای عبور روان‌آب، احتیاط در تردد جاده‌ای، عدم تردد در بستر رودخانه ها، اتراق نکردن در کنار مسیل‌ها، خودداری از صعود به ارتفاعات، مقاوم سازی سازه‌های غیر مقاوم در برابرباد از جمله نکاتی است که از سوی مسئولان استان و مردم قم در این شرایط باید مورد توجه باشد./

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha