مراسم عبادی ماه رمضان در حرم مطهر رضوی به شکل دیگری انجام می‌شود

مشهد- ایرنا- تولیت آستان قدس رضوی گفت: گرچه هر سال در ماه مبارک رمضان مراسم مختلف مذهبی با حضور زائران در رواق‌ها و صحن‌های بارگاه مطهر حضرت امام رضا (ع) برگزار می‌شد، امسال از برگزاری چنین برنامه‌هایی مانند گذشته محروم هستیم ولی با این وجود مراسم و مناسک عبادی تعطیل نمی‌شود و به شکل دیگری انجام خواهد شد.

آستان قدس رضوی روز پنجشنبه به نقل از حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار با جمعی از خیرین خادم حرم مطهر رضوی گزارش داد: دعا و مناجات نباید تعطیل شود. دعا و ذکر فقط اقامه نماز، خواندن قرآن و مفاتیح و گفتن تسبیح نیست، انجام دادن هر کار خیر ذکر خداست.

وی با اشاره به شرایط ویژه ایران و دیگر کشورها در مواجهه با کرونا افزود: این ویروس در کنار تمام تلخی‌ها و سختی‌های غم‌انگیز، فرصتی کم‌نظیر برای نشان دادن نوع‌دوستی افراد فراهم کرده است. خداوند متعال به بهانه‌های مختلف فرصت‎هایی را برای امتحان بندگانش فراهم می‌کند و این بیماری می‌تواند یکی از آن فرصت‌ها باشد.

وی مشارکت خیران در امور خداپسندانه را توفیق بزرگ الهی دانست و ادامه داد: برخی افراد متمکنی هستند که هیچ کس خیری از آن‌ها نمی‌بیند، اما در مقابل کسانی هستند که با وجود امکانات محدود، همه زندگی خود را وقف راه خیر کرده‎اند و این توفیق الهی است.

تولیت آستان قدس رضوی با یادآوری دشواری شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مشاغل گفت: گروهی در این شرایط فقیر شده‌اند، کارگر فصلی و روزمزد بودند که با تعطیلی صنوف و مشاغل از کارکردن و نان‌آوری بازمانده‌اند.

وی دعوت از جمع خیران را عمل به دستور رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و خطاب به آنان افزود: هر کدام از شما خادمان بارگاه منور حضرت امام رضا (ع) با مجموعه‌های مختلف ارتباطاتی دارید که می‌توانید برای ماه مبارک رمضان و خدمت به مردم فکر و همراهی کنید.

وی ادامه داد: تلاش آستان قدس رضوی این است که ذکر خدا در خانه امام معصوم (ع) تعطیل نشود لذا پیشنهاد می‌کنم خدام گرامی مدیریت رواق امام خمینی (ره) را در طول ماه رمضان در اختیار بگیرند و با حمایت این آستان مقدس، هر کار خیری که صلاح می‎دانند در این مکان نورانی سروسامان دهند.

حجت الاسلام والمسلمین مروی گفت: حال که امکان خدمت به زوار در این مکان شریف وجود ندارد، اصل خدمت ادامه دارد، هر چند امسال راه عبادت و زیارت حضوری بسته شده ولی دیگر راه‌ها برای عبادت و خشنودی قلب حضرت امام رضا (ع) باز است. امسال نمازها، مناجات‎ها، عبادات ما در حرم مطهر حضرت امام هشتم (ع) به این شکل اقامه خواهد شد و برای هر چه بهتر انجام شدن آن از کمک، تدبیر و همراهی دیگران هم بهره می‌بریم.

وی افزود: دیگران را به کار خیر تشویق و راه خیر را برای دیگران هم باز کنید. برای مشارکت‌ کنندگان در امر خیر شرط و قید نگذارید و اجازه دهید همه افراد با نگاه‌ها و سلایق مختلف در این کار بزرگ مشارکت کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =