سازمان ملل و دولت ترکمنستان راه‌های کاهش تبعات کرونا را بررسی کردند

تهران –ایرنا –کارگروه مشترک سازمان ملل متحد و دولت ترکمنستان برای بررسی نتایج تاثیرات اجتماعی – اقتصادی شیوع جهانی ویروس کرونا در این کشور تشکیل جلسه داد.

به گزارش روز چهارشنبه نمایندگی سازمان ملل در ترکمنستان، این جلسه در شهر عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد و نتایج و یافته‌های اولیه تحلیل انجام شده توسط یک تیم از سازمان ملل در ترکمنستان در این جلسه ارائه شد. 

در این جلسه نمایندگان نهادهای سازمان ملل از تدابیر دولت ترکمنستان برای کاهش تاثیرات اجتماعی – اقتصادی شیوع جهانی کرونا و همچنین کاهش تاثیر منفی بحران جهانی کرونا بر اوضاع کشور ترکمنستان استقبال کردند. علاوه براین در جلسه روز سه شنبه سازمان ملل و دولت ترکمنستان به طور خاص اقدامات لازم برای تقویت بخش بهداشت و درمان، بازبینی سیاست‌های مالی، حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط، حمایت اجتماعی از گروه‌های آسیب پذیر و گذار به سمت راه حل‌های دیجیتال مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

کارگروه مشترک سازمان ملل و ترکمنستان روز ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) و در پی درخواست آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل از جامعه جهانی برای انجام اقدامات فوری به منظور کاهش پیامدهای اجتماعی – اقتصادی کووید-۱۹ بر زندگی مردم تشکیل شد. 

این کارگروه شامل نمایندگان وزارتخانه‌های دولت ترکمنستان و همچنین نهادهای سازمان ملل مستقر در این کشور آسیای میانه است. هدف اصلی این کارگروه هماهنگی و بررسی اقدامات لازم بر اساس تحلیل مشترک درباره کاهش تاثیرات اجتماعی – اقتصادی شیوع جهانی کرونا بر گروههای آسیب پذیر در این کشور است. قرار است جلسه بعدی این کارگروه در نیمه اول ماه ژوئن (اواسط خرداد ماه)  برگزار شود. 

تاکنون هیچ مورد رسمی از ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای ترکمنستان و تاجیکستان در آسیای میانه اعلام نشده است. اما برخی رسانه‌های غربی به شایعات و اتهاماتی در خصوص پنهانکاری احتمالی دولت ترکمنستان درباره کرونا در این کشور دامن زده‌اند. 

دولت این کشور اواخر ماه ژانویه (اواسط بهمن ماه) تمام پروازها به بانکوک تایلند و پکن پایتخت چین را به حالت تعلیق درآورد و همچنین اواسط اسفند ماه نیز از ورود تمام شهروندان کشورهای تحت تاثیر ویروس کرونا به ترکمنستان جلوگیری کرد. از ماه مارس (فروردین) نیز به منظور جلوگیری از ورود کرونا به ترکمنستان تمام پروازهای خارجی به فرودگاه بین المللی ترکمن آباد در شمال شرقی ترکمنستان منتقل شده و مسافران ورودی از خارج مورد بررسی قرار میگیرند. 

پایگاه خبری انگلیسی "بی بی‌سی" در گزارشی به ابراز تردید درباره مواضع رسمی ترکمنستان پرداخت و ادعا کرد: آیا میتوانیم به آمار ارائه شده توسط دولتی که به سانسور شهره است اعتماد کنیم؟ این در حالی است که مقامات ترکمنستان در حال انجام اقدامات لازم برای برخورد با شیوع احتمالی کرونا در این کشور هستند و با نهادهای سازمان ملل در این زمینه همکاری میکنند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha