۳ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۸
کد خبرنگار: 3006
کد خبر: 83761086
۱ نفر

برچسب‌ها

سقوط قیمت نفت دست مایه طنز توئیتری‌ها شد

بررسی‌های سرویس داده‌کاوی ایرنا بر روی توئیت‌های با حداقل ۳۰۰ لایک از میان۱۱هزار و ۳۸۹ توئیتی که در روز دوشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که مطالب طنز و انتقاد از مسئولان دو مضمون اصلی است که درباره سقوط قیمت نفت  با کلیدواژه نفت منتشر شده است.

برای نخستین بار در اتفاقی بی سابقه قیمت نفت در آمریکا منفی شد که باعث شوکه شدن بسیاری از تحلیلگران شده است و این در حالی است که در توئیتر از مطالب طنز در این رابطه استقبال بیشتری شده است.

بررسی‌های سرویس داده‌کاوی ایرنا بر روی توئیت‌های با حداقل ۳۰۰ لایک از میان۱۱هزار و ۳۸۹ توئیتی که در روز دوشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که مطالب طنز و انتقاد از مسئولان دو مضمون اصلی است که درباره سقوط قیمت نفت  با کلیدواژه نفت منتشر شده است.

 نتایج داده‌کاوی

۵۰ درصد لایک‌ها مربوط به مطالب طنز درباره سقوط قیمت نفت امریکا است . کاربری در این راستا نوشته است:

ساقه طلایی هیچوقت فکر نمیکرد روزی ارزشش از یه بشکه نفت بیشتر بشه، پس خودتو دست کم نگیر، به ساقه طلایی درونت ایمان داشته باش

۱۹ درصد از لایک‌ها به توئیت‌های منتقدین اختصاص داشته که سقوط قیمت نفت را بهانه ای برای انتقاد از مسئولان کشور کردند اند. کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است:

همین ارزون شدن نفت رو می‌بینید، فردا بخاطرش همه چی یه بار دیگه گرون میشه

۹ درصد لایک‌ها نیز مربوط به توئیت‌های اصولگرایان بوده که به بهانه کاهش قیمت نفت، از کشور امریکا و سیاست های آن انتقاد کرده اند. کاربری در این راستا نوشته است:

ظرف کمتر از یک ماه، حدود ۸۰۰هزار آمریکایی به کرونا مبتلا، ۴۰هزار آمریکایی کُشته، ناوهای هسته‌ای آمریکا زمینگیر، ۲۰میلیون آمریکایی بیکار، گرسنگان آمریکا در صف‌های طولانی غذا، ایالتهای آمریکا دنبال استقلال‌خواهی و جالب تر از همه اینکه، قیمت نفت آمریکا به زیر صفر رسید؛)) این یعنی... 

۵ درصد لایک ها مربوط به تحلیل درباره سقوط قیمت نفت است. کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است:

با قیمت فعلی #نفت، #عربستان میتونه بره سهام‌ چند شرکت نفتی آمریکایی و کانادایی فعال در زمینه "شیل اویل" رو بخره و با همکاری با #روسیه، نبض بازار نفت طی یک دهه آتی، رو کاملا دستش بگیره.

۵درصد کاربران نیز از سقوط قیمت نفت را مساله عادی ندانسته و به بی ارزش شدن نفت اشاره کرده‌اند. کاربری در این راستا نوشته است:

سقوط ناگهانی نفت آمریکا به زیر پنج دلار و نفت کانادا به نزدیک صفر اصلاً طبیعی به نظر نمیرسد. پشت پرده اقتصاد و سیاست دنیا چه خبر است؟ 

داده کاوی توئیت‌های منتشر شده در مورد سقوط نفت نشان می‌دهد که جریانات سیاسی و غیر سیاسی مختلف در توئیتر به این موضوع واکنش داده‌اند و اغلب از مطالب طنز استقبال کرده برخی نیز سقوط قیمت نفت را بهانه‌ای برای انتقاد از مسئولان کرده اند. یکی از دلایل عمده توجه به مطالب طنز در توئیتر آن بوده است که کاربران طنزنویس توئیتری به موضوع نفت واکنش داده و این قبیل کاربران عمدتا از تحلیلگران اقتصادی فالوئر بیشتری دارند. در نتیجه موضوع سقوط قیمت نفت در آمریکا دستمایه طنز و یا انتقاداتی سیاسی علیه مسئولان در داخل شده است. البته شوکه شدن افراد نسبت به این موضوع نیز در برخی از توئیت‌ها خود را در قالب طنز نشان داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =