افزایش نگرانی‌ها در روسیه از روند نزولی قیمت نفت

مسکو – ایرنا - سقوط یکباره قیمت نفت آمریکا در بازار بورس این کشور به روند نزولی ارزش روبل روسیه و سهام شرکت های متعدد نفتی این کشور سرعت بخشیده است، روندی که از یک ماه پیش به دلیل شیوع ویروس کرونا در روسیه و جهان آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، امروز چهارشنبه به مانند دیروز روند کاهش ارزش روبل روسیه در برابر دلار آمریکا ادامه دارد و هر دلار ۷۶.۱۱ روبل است. از ارزش سهام شرکت‌ها در بازار اصلی سهام مسکو نیز بطور میانگین  ۲.۲۶ درصد کاسته شد و کاهش ارزش سهام در «ار.ت.اس» بورس دیگر سهام در مسکو تا ۳ درصد بوده است.

خبرگزاری دولتی تاس نیز گزارش داده است که بانک مرکزی روسیه برای جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش روبل وارد عمل شده و ارز به ارزش ۱۴.۸ میلیارد روبل به بازار تزریق کرده است.

گفتنی است بیش از ۴۰ روز است که بانک مرکزی روسیه برای بالا نگه داشتن ارزش روبل در برابر دلار به دلیل سقوط قیمت نفت، در حال تزریق ارز دربازار آزاد است اما روند نزولی ارزش روبل متوقف نشده است.

یوری روگولف رئیس بنیاد مطالعات آمریکا در دانشگاه دولتی مسکو نیز خبر داده است که سقوط بهای نفت آمریکا، موجب کاهش بهای بنزین عمده در روسیه شد.

به گفته این کارشناس روس، دلالان نفت روسیه با سقوط بهای نفت آمریکا اقدام به فروش بنزین به قیمت زیر هزینه تمام شده یعنی ۳۵ هزار روبل (۴۵۰ دلار)  برای هر تن کردند.

بهای عمده فروشی بنزین در روزهای اخیر در روسیه تا ۱۱ درصد کاهش یافته بود.

در زمان حاضر ارزش یک لیتر بنزین مرغوب در ایستگاه های پمپ بنزین مسکو حدود ۴۵ روبل (حدود ۶۰ سنت) است. 

ایگور یوشکوف تحلیل گر بنیاد امنیت انرژی روسیه خاطرنشان کرد: وضعیت واقعا بی‌سابقه است و نفت یورالز روسیه نیز همانند نفت آمریکا  به قیمت منفی معامله شد.

تحلیل‌گر روس در همین حال معتقد است که هیجان کنونی در بازار نفت پیامد دلال بازی های سوداگران در بازار جهانی است.

وی افزود: دلالان نفتی نیاز به سقوط بهای نفت داشتند تا در چارچوب بیمه سقوط بهای طلای سیاه، پول دریافت کنند به همین دلیل آنها بطور گروهی تاکتیک واحدی را بکار گرفتند.

یوشکوف معتقد است که وضعیت کنونی بازار نفت اصلا جالب نیست زیرا، نفت با قیمت نازل عرضه خواهد شد.

به گفته تحلیل‌گر روس، اگر وضع کنونی فقط به نفت آمریکا محدود می‌شد، حتی پدیده مثبتی برای ما به حساب می‌آمد چرا که هر قدر قیمت نفت در آمریکا کمتر باشد شرکت‌های نفتی این کشور را وادار می‌کند تا طرح‌های خود در بهره‌برداری از نفت قاره‌ای را متوقف کنند.

 تحلیل‌گر بنیاد امنیت انرژی روسیه معتقد است که وضعیت بازار جهانی نفت تا ماه ژوئن بهبود نسبی نمی‌یابد و در آن ماه نخستین نتایج از اجرای توافق اوپک پلاس به دست خواهد آمد.

اعضای اوپک پلاس به تازگی توافق کردند که از اول می تا پایان ژوئن (۱۲ اردیبهشت تا دهم تیر) تولید نفت خام را به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.  
این رقم از اول ماه ژوئیه (یازدهم تیر) به هشت میلیون بشکه کاهش یافته و تا پایان سال جاری ۲۰۲۰ این روال ادامه خواهد داشت.  
طبق این توافق، همچنین از اول ژانویه ۲۰۲۱ تا پایان آوریل ۲۰۲۲ این رقم تغییر خواهد کرد و به شش میلیون بشکه خواهد رسید.

عربستان و روسیه توافق کرده اند که هر دو کشور مجموعا پنج میلیون بشکه در روز و سایر کشورهای اوپک پلاس نیز پنج میلیون بشکه از تولید خود بکاهند.

در همین حال خبرگزاری روسیا سگودنیا در گزارشی به نقل از ممدوح سلامه تحلیل‌گر پژوهشگاه مالی اروپایی به نام اسکیپ یوروپ نوشت: سقوط کنونی بهای نفت آمریکا بر وضع بازار جهانی نفت تاثیر چندانی نخواهد داشت.

به گفته وی، دولت ترامپ تحت فشار قرار دارد و سعی می‌کند بخش نفت قاره‌ای آمریکا را بخاطر اهمیت اقتصادی و ژئوپلیتیکی آن نجات دهد. 

کارشناس اروپایی معتقد است که با این وجود زمانی فرا می‌رسد که مالیات دهندگان آمریکایی تمایل خواهند یافت که این بخش ورشکسته (نفت قاره ای) برای همیشه فعالیت خود را متوقف کند.

روسیا سگودنیا در گزارش دیگری نوشت: نفت یورالز روسیه در دو سال آینده بهای پایینی خواهد داشت.

بر اساس پیش‌بینی‌ها، بهای هر بشکه نفت یورالز روسیه بطور میانگین به ۲۵ دلار برای هر بشکه خواهد رسید و امکان دارد در سال ۲۰۲۱ به ۴۵ دلار افزایش یابد.

این در حالی است که قیمت هر بشکه نفت یورالز روسیه در سال ۲۰۱۹ به ۶۳.۷ دلار رسیده بود.

در زمان حاضر قیمت هر بشکه یورالز به پایین ترین سطح رسیده است و وضع کنونی بازار نفت برای بودجه روسیه که بیش از نیمی از درآمدهای آن از محل فروش نفت تامین می شود، بسیار زیان آور است.

یک مقام نزدیک به دولت روسیه روز گذشته به رسانه‌های این کشور خبر داد که کسری بودجه این کشور در سال ۲۰۲۰ ممکن است به ۷۴.۶ میلیارد دلار برسد.

روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو روز دوشنبه به نقل از یک مقام نزدیک به دولت روسیه و بدون اشاره به نام وی نوشت: کسری بودجه فدرال روسیه در سال ۲۰۲۰ ممکن است به حدود ۵.۶ هزار میلیارد روبل (۷۴.۶ میلیارد دلار) برسد.

مقام روس خاطرنشان کرد که در اصلاحیه‌ای که در بودجه روسیه تنظیم شده است، بهای نفت یورالز نفت پایه روسیه، ۲۰ دلار برای هر بشکه درنظر گرفته شده است. در حالی که قبلا این رقم ۵۷.۷ دلار برای هر بشکه محاسبه شده بود.  

با سقوط بهای نفت در آمریکا که پیامدهای آن روسیه را نیز در بر می‌گیرد بهای نفت یورالز ممکن است در رقمی زیر ۱۰ دلار برای هر بشکه بماند که باعث خواهد شد کسری بودجه این کشور نیز دو برابر رقم اعلام شده یعنی حدود ۱۵۰ میلیارد دلار شود که در چند دوره ریاست جمهوری ولادیمیر  پوتین بی سابقه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =