۱۰۱ زندانی ایرانی در گرجستان تحویل مقامات قضایی کشور می‌شوند

تهران - ایرنا - با تلاش‌های وزارت امور خارجه و در چارچوب توافق با دولت گرجستان، ۱۰۱ زندانی ایرانی در فرودگاه ارومیه تا ساعاتی دیگر تحویل مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران می‌شوند.

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه حمایت از اتباع ایرانی در خارج از مهمترین اولویت‌های وزارت امور خارجه محسوب می‌شود و نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی کشورمان ماموریت دارند با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در مساعدت و رسیدگی به وضعیت اتباع ایرانی، خصوصا زندانیان در خارج از کشور اهتمام ویژه داشته باشند. این مهم در شرایط کنونی که ویروس کرونا سراسر جهان را در برگرفته، اهمیت افزونتری یافته است.

در همین چارچوب، اقدامات حمایتی از قبیل کسب اطلاع از سلامت اتباع ایرانی، امکان ملاقات حضوری، تامین اقلام شخصی مورد نیاز، اعطای مرخصی یا انتقال نامبردگان به کشور در دستور کار و رایزنی قرار داشته و دارد.

وزارت امور خارجه از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس و بهره‌گیری از ظرفیت رایزنی‌های دیپلماتیک و بستر موجود در حوزه همکاری‌های قضایی میان دو کشور، در یک سال و نیم گذشته پیگیری‌های مستمر و مداومی را برای دست یابی به راهکار اجرایی مطلوب به منظور انتقال محکومان به حبس ایرانی به میهن اسلامی و گذراندن بقیه دوران محکومیت آنان در داخل کشور به عمل آورده است.

بر این اساس  طبق توافق با دولت گرجستان، ۱۰۱ زندانی ایرانی بعد از ظهر امروز - چهارشنبه - در فرودگاه ارومیه تحویل مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران خواهند شد.

دستگاه دیپلماسی ضمن ارج نهادن به اقدام مثبت دولت و مقامات قضایی گرجستان،  از قوه قضاییه، وزارت دادگستری، ستاد ملی کرونای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت هواپیمایی ماهان و همچنین استاندار آذربایجان غربی، سایر مقامات آن استان و نیروهای نظامی و انتظامی تامین کننده امنیت پرواز که زمینه لازم را برای اجرای این مهم فراهم کرده‌اند، قدردانی‌ کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha