غافلگیری رسانه‌های غربی از پرتاب موفقیت‌آمیز «نور ۱»

تهران– ایرنا– رسانه‌های غربی با انتشار خبر پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور۱»، آن را اقدامی غافلگیرانه در بحبوحه تنش‌ها میان ایران و آمریکا دانستند.

خبرگزاری رویترز امروز به نقل از تلویزیون ایران نوشت: سپاه پاسداران، نخستین ماهواره خود را سه‌شنبه پرتاب و به مدار رساند. جزئیات بیشتری از فناوری به کار رفته در «ماهواره‌بر قاصد» منتشر نشده است.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز در خبری نوشت: «سپاه پاسداران ایران در بحبوحه تنش‌ها با آمریکا اعلام کرد ماهواره پرتاب کرده است».
«سپاه پاسداران ایران چهارشنبه اعلام کرد که پس از ماه‌ها شکست و در بحبوحه تنش‌های فزاینده با آمریکا یک ماهواره نظامی به مدار پرتاب کرده و آن را موفقیت آمیز خواند.»

این خبرگزاری افزود: هنوز پرتاب این ماهواره که سپاه آن را نور می‌خواند، به صورت مستقل تائید نشده است. وزارت امور خارجه آمریکا و پنتاگون که مدعی‌اند این پرتاب‌ها برای پیشبرد برنامه موشکی بالستیک ایران انجام می‌شود، اظهار نظری در این مورد نکرده‌اند.

آسوشیتدپرس افزود: سپاه در تارنمای رسمی خود نوشت، این ماهواره نظامی برای نخستین بار پرتاب شد؛ با موفقیت در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت و پرتاب دو مرحله‌ای آن از کویر مرکزی ایران انجام شد. سپاه توضیح بیشتری ارائه نداد و مکان دقیق پرتاب را مشخص نکرد.

آسوشیتدپرس با اشاره به ماهواره‌بر قاصد که ماهواره اخیر را در مدار قرار داد، نوشت: پیش از این خبری از این سامانه منتشر نشده بود. تهران گفته آزمایش‌های موشکی آن ناقض قطعنامه سازمان ملل در مورد موشک‌های بالستیک نیست زیرا (این سند) تنها ایران را «فرا می‌خواند» تا چنین آزمایش‌هایی را انجام ندهد. کارشناسان موشکی غربی نیز ادعای آمریکا را در مورد کاربرد دوگانه برنامه موشکی ایران برای استفاده در سلاح‌های هسته‌ای زیرسوال برده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز پرتاب ماهواره نور را عملیاتی غافلگیرانه خواند که پس از گذشت بیش از دو ماه از پرتاب دیگری که ایران گفته بود ابعاد نظامی نداشته و در مدار قرار نگرفت، انجام می‌شود.
این خبرگزاری در ادامه نوشت: واشنگتن در گذشته از برنامه ماهواره‌ای ایران ابراز نگرانی کرده و پرتاب ژانویه ۲۰۱۹ موشک ماهواره‌بر را ناقض محدودیت‌های موشک‌های بالستیک خوانده بود.
ایران نیز گفته قصدی برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای ندارد و فعالیت‌های هوافضای آن صلح‌آمیز و مطابق قطعنامه شورای امنیت است.

روزنامه انگلیسی دیلی استار نیز پرتاب نور۱ را دستاوردی عظیم و تحولی جدید در زمینه فضا برای ایران اسلامی خواند.

2023

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha