رضازاده؛ مردی که هنوز آیان را پاک می‌داند

تهران- ایرنا- تمجید یکی از ستاره های وزنه‌برداری ایران از عملکرد ۲۰ ساله «تاماش آیان »در فدراسیون بین‌المللی این رشته، حیرت کارشناسان را برانگیخته است.

«تاماش آیان» مجارستانی در اوایل سال ۲۰۲۰ از سوی یک شبکه تلویزیون آلمان مورد اتهام قرار گرفت؛ شبکه یک رادیو - تلویزیون آلمان مستندی با عنوان «دوپینگ مخفی، آقای بالابرها» علیه فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری و رییس آن تاماش آیان پخش کرد که محتوای آن اتهاماتی بود که پیرمرد مرموز این رشته را به چالش کشاند.

این اتهامات موجب شد تا کمیته اجرایی فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری ریاست پیرمرد مجاری را تعلیق و «پاپاندرا» آمریکایی، سرپرست فدراسیون شود. تعلیقی که قرار بود ۹۰ روز باشد و آیان از اتهامات دفاع کند اما در پایان این ۹۰ روز رییس فدراسیون جهانی حرفی برای گفتن نداشت و اعضای کمیته اجرایی وی را مجبور به استعفا کردند؛ استعفایی که با واکنش‌های متعددی روبرو و برخی آن را آغاز دوره‌ای تازه در رشته وزنه‌برداری برداری قلمداد می‌کنند.

اما اظهارنظر بزرگان وزنه‌برداری درباره عملکرد آیان متفاوت و در برخی از مواقع تعجب‌برانگیز است. یکی از این اظهارنظرها به حسین رضازاده قهرمان دسته فوق سنگین جهان و المپیک بازخواهد گشت. تمجید ملی‌پوش اسبق ایران از رییس مستعفی فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری در حالی است که خود آیان در ۱۰۰ روز گذشته نتوانست از اتهامات دفاع و خود را یک مدیر پاک معرفی کند.

اینکه دارنده ۲ مدال طلای المپیک آتن و سیدنی چگونه او را مدیری بی‌نظیر و پاک خطاب می‌کند جای تعجب دارد هنوز مشخص نشده که رضازاده که بنا به اخبار منتشره، درگذشته رفاقت ناگسستنی با آیان داشت کدام بخش از عملکرد او را پاک قلمداد می‌کند. باید از ملی‌پوش سابق اردبیلی وزنه‌برداری ایران پرسیده شود که کلمه پاک از نظر وی چه مفهومی دارد؟ آیا وی از این واژه تعریف به خصوصی دارد که فدراسیون بین‌المللی و کمیته اجرایی این فدراسیون از آن بی‌خبرند.

رضازاده با تمجید خود به‌نوعی ورزش ایران را وارد چالش کرد زیرا این مدیر اکنون در انتظار رأی دادگاه است و اگر اتهامات ثابت شود رسوایی زیادی به بار خواهد آورد. قهرمان ملی کشور که اکنون سرپرست انجمن پاراوزنه‌برداری به شمار می‌رود بهتر است در جایگاه یک فرد شناخته‌شده از اظهارنظر جنجال‌برانگیز در پرونده آیان خودداری فرماید زیرا اتهاماتی که آیان را هدف قرار داده ممکن است قهرمان ملی ایران و عملکرد وی را در زمان وزنه زدن، مربیگری و ریاست فدراسیون تحت تاثیر قرار دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =