غذاهای بهاری کرمانشاه ثبت ملی می‌شوند

کرمانشاه- ایرنا- مسوول ثبت آثار ملی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمانشاه از آغاز برنامه تهیه پرونده ثبت ملی غذاها و نان‌های محلی استان که با گیاهان خوراکی بهاری پخت می‌شوند، خبر داد.

روابط عمومی میراث فرهنگی کرمانشاه روز چهارشنبه به نقل از اکرم طهماسبی اعلام کرد: شرایط مناسب آب و هوایی و چشمه‌سارهای جوشان در استان باعث شده تا هرساله در فصل بهار رویش گیاهان خوراکی و دارویی زیادی را در دشت‌ها و کوه‌های شهرستان‌های مختلف داشته باشیم.

وی تصریح کرد: کنگر، زو، پیچک، سورانه، شنگ، پاغازه، گیلاخه، ریواس و قارچ از جمله این گیاهان هستند که از دیرباز بخشی از تغذیه و خوراک مردم ساکن در روستاها و شهرهای استان را به‌ ویژه در فصل بهار تشکیل می‌دهند.

مسوول ثبت آثار ملی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمانشاه بابیان اینکه مردم استان با استفاده از این گیاهان خوراکی غذاها، آش‌ها و نان‌های محلی خوشمزه‌ای تهیه می‌کنند، عنوان کرد: با توجه به اینکه قدمت پخت برخی از این آش‌ها و نان‌ها بسیار طولانی بوده و به‌ نوعی میراث معنوی برجای‌ مانده از پیشینیان ما هستند، برای همین از سال گذشته برنامه ثبت ملی آن‌ها را در دستور کار قرار دادیم.

طهماسبی تصریح کرد: برای تحقق این هدف در گام اول نحوه پخت آش «گیلاخه» که از گیاه گیلاخه در منطقه کرندغرب درست می‌شود را در برنامه قرار دادیم و پس از تکمیل پرونده آن را به وزارتخانه ارسال کردیم تا در شورای ثبت آثار ملی وزارتخانه مورد داوری قرار گرفته و به ثبت ملی برسد.

وی اضافه کرد: اکنون هم با توجه به شروع فصل بهار و رویش گیاهان خوراکی در نظر داریم تا با فیلم‌برداری از محل رویش، تهیه و نحوه پخت خورشت کنگر و نان پیچک و کلانه، پرونده آن‌ها را برای ثبت ملی آماده کرده و به وزارتخانه ارسال کنیم.

مسوول ثبت آثار ملی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمانشاه بابیان اینکه ثبت ملی سایر غذاها و خوراکی‌های محلی هم که با گیاهان بهاری پخت می‌شوند در دستور کار قرار گرفته است، افزود: هرچند ممکن است غذاهایی که با گیاهان خوراکی در کرمانشاه پخت می‌شود در استان‌های هم‌جوار هم آن‌ها را داشته باشیم، اما نحوه پخت آن‌ها در هر منطقه متفاوت است و از این نظر مشکلی برای ثبت ملی آن‌ها نداریم.

اخبار مرتبط