خاکسپاری متوفیان کرونایی طبق موازین بهداشتی و شرعی انجام می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفت: خاکسپاری متوفیان کرونایی در این استان براساس موازین بهداشتی و شرعی انجام می‌شود.

شهرام کرمی روز چهارشنبه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لازم الاجرا بودن مصوبات ستاد مقابله با کرونا استان برای همه دستگاه های اجرایی، افزود: دستگاه قضایی استان نظارت کاملی بر روند اجرایی شدن مصوبات این ستاد دارد و با افراد و دستگاه هایی که در این زمینه قصوری داشته باشند، برخورد می کند. 

وی تصریح کرد: سلامت شهروندان موضوعی نیست که مورد مسامحه قرار گیرد، بنابراین در این زمینه اغماضی نخواهیم داشت و با هرگونه تخلف در این زمینه برخورد قانونی و قاطع انجام می گیرد. 

دادستان کرمانشاه خاطرنشان کرد: به طور قطع اجرای این مصوبات به نفع همه مردم استان خواهد بود و به قطع زنجیره انتقال این بیماری و سلامت شهروندان منجر می شود. 

وی در ادامه به برخی شایعه پراکنی ها از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون اشاره کرد و گفت: یکی از شایعاتی که در ۲ ماه اخیر مطرح شد، درخصوص چگونگی نحوه کفن و دفن متوفیان مبتلا به این بیماری بود که توسط افراد مغرض و با هدف تشویش اذهان عمومی و ناامید کردن مردم اقدام به انتشار این شایعات و نشر اکاذیب در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می کردند. 

کرمی با تاکید براینکه برخورد با انتشاردهندگان این شایعات در دستور دستگاه قضایی است، عنوان کرد: همچنین طبق بخشنامه دادستان کل کشور، دادسراها به انجام نظارت های ویژه بر رعایت مسائل شرعی در تغسیل، تکفین و تدفین متوفیان در استان‌ها می‌پردازند. 

وی با بیان اینکه طبق فتوای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) کفن و دفن متوفیان براساس رعایت دستورالعمل های بهداشتی با نظارت کارشناسان حوزه های مربوطه انجام می گیرد، متذکر شد: سازمان آرامستان های کرمانشاه نیز به راه اندازی و تجهیز مکان مناسب برای تغسیل و تکفین اموات موارد خاص اقدام کرده است. 

دادستان کرمانشاه تاکید کرد: هم اکنون تغسیل و تکفین کلیه اموات ارجاعی به سازمان آرمستان های استان طبق موازین شرعی و بهداشتی صورت می گیرد. 

وی در ادامه با بیان اینکه تلاش‌های دستگاه‌های قضایی و اجرایی و کادر درمانی جز با همکاری و همراهی مردم به نتیجه نمی‌رسد، اعلام کرد: از مردم انتظار می رود که توصیه های بهداشتی را جدی گرفته و با پرهیز از ترددهای غیرضروری، برای ریشه‌کن کردن این بیماری در کنار عوامل تأمین کننده سلامت باشند.

کرمی در پایان با تقدیر از همت بی وقفه و تلاش‌های خستگی ناپذیر جامعه پزشکی استان، برای همه بیماران کرونایی آرزوی صحت و سلامتی کرد.

تا عصر روز سه شنبه دوم اردیبهشت بیش از ۲ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۵۰۰ نفر در جهان به بیماری کرونا مبتلا شده اند که ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر آن ها را شهروندان ایرانی تشکیل می دهند، همچنین بیش از ۱۷۱ هزار و ۸۱۰ نفر نیز در جهان به علت این بیماری جان خود را از دست داده که پنج هزار و ۲۹۷ نفر آنها از هموطنانمان بوده اند.

کشورمان از لحاظ تعداد افراد مبتلا به کرونا رتبه هشتم و از لحاظ تعداد افراد فوتی رتبه پنجم کشورهای جهان را دارد.

سرخط اخبار استان‌ها