پیشرفت فیزیکی سد عمارت گرمی به ۹۳ درصد رسید

اردبیل - ایرنا - نماینده مجری طرح سد عمارت شهرستان گرمی مغان میزان پیشرفت فیزیکی  این سد را ۹۳ درصد اعلام کرد.

سیدنادر زکوی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح مرزی سد عمارت بزرگترین سد استان اردبیل با هدف تامین شرب،کشاورزی و حفاظت محیط زیست با مجوز تخصیص ۱۱۸ میلیون متر مکعب آب در ۶۰ کیلومتری غرب شهرستان گرمی در دست اجراست.

وی تشریح کرد: ساخت بدنه سد با حجم خاکریزی چهارمیلیون متر مکعب به اتمام رسیده و از نیمه دوم فروردین ماه سال جاری فعالیت کارگاهی با رعایت اصول بهداشتی در قسمت حفاری و تزریق با پنج دستگاه حفاری شروع شده  و در روزهای آینده با افزایش دستگاه‌ها سرعت اجرا بیشتر خواهد شد.

وی گفت:با تکمیل و بهره‌برداری از این سد ۱۲ هزار هکتار از زمین‌های دیم شهرستان گرمی مغان زیرپوشش آبیاری قرار می‌گیرد.

زکوی ادامه داد: با بهره‌برداری از این سد ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای شرب ، ۷۵ میلیون متر مکعب برای کشاورزی و ۲۸ میلیون متر مکعب نیز برای امور زیست محیطی اختصاص خواهد یافت.

نماینده مجری طرح سد عمارت اظهارداشت: توسعه و بهبود اراضی منطقه ، تامین آب شرب  ، تامین نیاز زیست‌محیطی و پایداری جریان رودخانه ، اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت، رونق کسب و کار با توسعه باغ و زمین‌های کشاورزی، ساماندهی و اسکان عشایر، افزایش تولیدات کشاورزی و دامی و ایجاد صنایع وابسته از جمله اهداف اجرای طرح  است.

سد عمارت در شمال  اردبیل و در فاصله ۸۰ کیلومتری شهرستان گرمی و بر روی رودخانه دره‌رود احداث می‌شود و عملیات اجرایی آن از زمان تخصیص منابع مالی از صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۴ سرعت گرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha