گروههای پرخطر در معرض کرونا در خراسان رضوی غربالگری شدند

مشهد- ایرنا- تاکنون وضعیت سلامتی حدود نیمی از گروههای پرخطر ساکن خراسان رضوی در محدوده جغرافیایی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این استان، قالب مرحله دوم غربالگری بیماری کرونا بررسی و مشخص شده ‌است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز چهارشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: جمعیت شهروندانی که در حوزه زیرپوشش این دانشگاه در زمره گروههای پرخطر و مبتلا به بیماریهای زمینه‌ای قرار دارند ۶۴۰ هزار نفر برآورد شده است.

دکتر محمدحسین بحرینی افزود: دانشگاه علوم پزشکی مشهد ظرف دو هفته اخیر دست‌اندرکار اجرای مرحله دوم "غربالگری بیماری کرونا" بوده است. 

وی ادامه داد: در چارچوب اجرای این غربالگری برای شناسایی افراد پرخطر، از طریق سامانه ۴۰۳۰ با جمعیت زیر پوشش تماس گرفته می‌شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: گروههای پرخطر شامل شهروندان مبتلا به "فشار خون بالا، دیابت، نقص دستگاه ایمنی و بیماریهای قلبی و عروقی، انواع سرطان و سالمندان" هستند.
وی افزود: پیش از این این در اجرای مرحله نخست طرح غربالگری بیماری کرونا، با همه خانواده‌های ساکن محدوده جغرافیایی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از طریق سامانه تلفنی ۴۰۳۰ تماس گرفته شد و بر همین اساس شهروندان با علائم مشکوک تحت مراقبت و پیگیری در مانی قرار گرفتند.
بحرینی ادامه داد: تاکنون در چارچوب اجرای مرحله نخست غربالگری کرونا ۸۶ درصد از جمعیت پنج میلیون نفری زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
وی گفت: طی آن مرحله از غربالگری، به جز مشهد در بیشتر شهرستاننهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد حدود ۱۰۰ درصد جمعیت غربالگری شده‌اند.
پنج میلیون نفر از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری استان خراسان رضوی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند و بقیه توسط سایر دانشکده‌ها و دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در این استان شامل گناباد، سبزوار، تربت حیدریه، تربت جام و نیشابور خدمات رسانی می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان پنج هزار و ۲۹۷ را در کشورمان گرفته است. 

همچنین تاکنون ۶۰ هزار و ۹۶۵ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان دو میلیون و ۵۵۷ هزار و ۱۸۱ نفر را بیمار کرده و جان ۱۷۷ هزار و ۶۴۱ نفر را در کشورهای مختلف گرفته است. در این میان آمریکا با ۸۱۹ هزار و ۱۶۴ بیمار کرونا و ۴۵ هزار و ۳۴۰ قربانی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب کشوهای اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان، انگلیس و ترکیه  قرار گرفته‌اند.  

به این ترتیب هم‌اینک ایران در جدول جهانی شمار مبتلایان و قربانیان بیماری جهانگیر کرونا جایگاه هشتم را در میان کشورهای مختلف دارد.

با این وجود در چارچوب تلاشهای صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت جمهوری اسلامی ایران و فداکاری شبانه‌روزی کادر درمانی کشورمان تاکنون ۶۰ هزار و ۹۵۶ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =