روحانی: تأمین امنیت تنها با همکاری میان کشورهای منطقه امکان‌پذیر است

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه ایران و قطر، گفت: معتقدیم تأمین امنیت و ثبات پایدار در منطقه، هیچ راهی جز همکاری و دوستی میان کشورهای منطقه ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در تماس تلفنی با «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، گسترش همکاری و همراهی کشورهای جهان در مسیر مقابله با کرونا  را مهم و تأثیرگذار عنوان کرد.

رئیس جمهوری با اشاره به برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده در کشورمان برای مقابله با شیوع بیماری کرونا، درمان مبتلایان و سیاست گذاری‌های لازم برای انجام فعالیت‌های اقتصادی، اداری و آموزشی، گفت: آماده انتقال تجربیات به همه کشورها بویژه قطر به عنوان کشور دوست و برادر هستیم.

روحانی افزود: باید تلاش کنیم تا روابط تجاری و اقتصادی دو کشور با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی استمرار داشته باشد و مسؤولان دو کشور در کمیسیون مشترک همکاری ها باید در این راستا تلاش کنند.

رئیس جمهوری اظهار کرد: اعمال فشار و تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، نه تنها نقض مقررات بین المللی است بلکه آنان با تشدید این رفتار خود در این شرایط سخت از جمله جلوگیری از پرداخت وام به ایران توسط صندوق بین المللی پول، اصول انسانی را زیر پا می گذارند.

روحانی خاطرنشان کرد: معتقدیم در این شرایط خاص، همه کشورهای جهان برای مبارزه با کرونا باید در کنار هم قرار داشته و در برابر اقدامات خصمانه آمریکا مواضع خود را بروشنی اعلام کنند.

رئیس جمهوری با ابراز تأسف شدید از تداوم حملات ائتلاف سعودی به یمن و کشتار و ویرانی در این کشور، گفت: متأسفانه آنان هنوز حاضر به پایان دادن به اقدامات غیر انسانی خود نیستند اما تردیدی نداریم که دیر یا زود می‌فهمند باید مسیر خود را تغییر دهند.

روحانی تأکید کرد: معتقدیم تأمین امنیت و ثبات پایدار در منطقه هیچ راهی جز همکاری و دوستی میان کشورهای منطقه ندارد.

«شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر نیز در این تماس تلفنی، با آرزوی سلامتی برای دولت و ملت ایران و همه مسلمانان جهان، اظهار کرد: باید با همکاری و همراهی یکدیگر از گسترش این بیماری جلوگیری کرده و با آن مقابله کنیم.

امیر قطر با اشاره به ضرورت گسترش روابط و همکاری های تجاری و اقتصادی میان  ایران و قطر، بر تلاش مسؤولان دو کشور در این راستا تأکید کرد.

وی با اشاره به ظالمانه بودن تحریم های آمریکا علیه ایران، گفت: امروز جهان در شرایط خاصی قرار دارد و معتقدیم در این شرایط آمریکا باید تحریم های خود را برداشته و همه کشورها نیز باید در راستای شرایط جدید حرکت کنند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با بیان اینکه متأسفانه مشکلات منطقه همچنان ادامه دارد، اظهار امیدواری کرد: شرایط در منطقه به گونه ای ادامه یابد که شاهد آتش بس جنگ ها در سوریه و یمن بوده و با همکاری و تلاش جمعی بتوانیم راه حلی برای مشکلات منطقه بیابیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =