عربستان بر پایبندی خود به توافق کاهش تولید نفت تاکید کرد

تهران - ایرنا - شورای وزیران عربستان سعودی امروز (سه شنبه) در جلسه هفتگی خود با توجه به سقوط بی سابقه قیمت نفت آمریکا بر پایبندی کامل این کشور به توافق با روسیه برای کاهش تولید نفت در دو سال آینده تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، شورای وزیران عربستان همچنین از پافشاری ریاض برای ایجاد ثبات در بازار نفت خبر دادند و تاکید کردند که این کشور از نزدیک اوضاع بازار را رصد می‌کند و آماده است تا در صورت لزوم هرگونه اقدام جدیدی را با مشارکت اعضای اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت اجرایی کند.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا دیروز دوشنبه برای تحویل در ماه مه (۱۲ اردیبهشت) به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید.

افت قیمت نفت آمریکا به منفی ۳۷ دلار به این معنا است که تولیدکننده‌های آمریکایی در قبال تحویل نفت نه تنها پولی از مشتریان نمی‌گیرند، بلکه همین میزان را هم به ازای هر بشکه می‌پردازند تا آن را تحویل گرفته و حمل کنند.

همچنین براساس گزارش خبرگزاری های بین المللی قیمت نفت آمریکا برای تحویل در ماه ژوئیه (خرداد/ تیر) با ۱۸ درصد افت به ۲۰ دلار و ۴۳ سنت کاهش یافته است.

در آخرین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ کشور عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز تصمیم گرفته شد تا این کشورها برای مقابله با کاهش بی‌سابقه قیمت جهانی نفت و بهبود اوضاع اقتصادی به میزان ۱۰ میلیون بشکه معادل ۲۳ درصد از تولیدات خود را کاهش دهند؛ البته بر اساس این توافق،  ایران، ونزوئلا و لیبی از این توافق مستثنی هستند.

در مجموع، تولید اوپک با کاهش بیش از ۶ میلیون بشکه ای به ۲۰.۵ میلیون بشکه می رسد. کشورهای غیر اوپکی نیز با این توافق حدود ۴ میلیون بشکه از نفت خود را از بازار خارج می کنند و تولیدشان به ۱۳.۲ میلیون بشکه خواهد رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =