توله خرس پیدا شده در مریوان به پارک پردیسان منتقل می‌شود

سنندج - ایرنا - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: توله خرس پیدا شده در مریوان قرار است به پارک طبیعت پردیسان در تهران انتقال داده شود.

حیدر ویسی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اواخر فروردین امسال یک قلاده خرس ماده در حدود اراضی روستای بلچه سور از توابع مریوان به دلیل بیماری تلف شده بود.

وی اضافه کرد: خرس تلف شده دارای یک توله سه ماهه بود که برای حفظ جان، نگهداری و پرورش او به اداره حفاظت محیط زیست مریوان و سپس سنندج منتقل شد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه توله خرس تا سه سالگی وابسته به مادر خود برای حفاظت و تغذیه است، گفت: از آنجا که این توله در سن حساسی قرار دارد امکان نگهداری آن در استان وجود ندارد.

ویسی یادآور شد: این توله خرسه سه ماهه به پارک طبیعت پردیسان تهران  انتقال داده می‌شود و تا به سن یک،۲ سالگی برسد آن موقع در خصوص اینکه کجا فرستاده شود تصمیم لازم گرفته خواهد شد.

وی اظهار داشت: بازگشت به این توله به طبیعت دیگر ممکن نیست و به احتمال زیاد بعد از بزرگ شدن به باغ وحش انتقال داده می‌شود.

حبیب الله دبستانی یکی از محیط بانان شهرستان مریوان که چند روز مسئول نگهداری این توله خرس بود، اظهار داشت: یکی از  باغداران روستای بلچه‌سور محیط بانان را در جریان پیدا کردن این بچه خرس در فاصله یک و نیم کیلومتری از لاشه خرس مادر قرار داد.

وی اضافه کرد: با همکاری مردم روستاهای بلچه‌سور و ماموله و تمام باغداران از منطقه‌ای که لاشه خرس مادر پیدا شده بود بازدید کردیم ولی بچه خرس دیگری را پیدا نکردیم.

کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha