وضعیت قرمز بازارهای آسیا بعد از تراژدی نفت آمریکا

تهران- ایرنا- بازارهای جهان تحت تاثیر دو اتفاق قرار گرفته‌اند؛ سقوط قیمت نفت آمریکا و حال رهبر کره‌شمالی.

نفت آمریکا که روز گذشته تا قیمت منفی ۳۷.۶ دلار سقوط کرده بود، در معاملات امروز(سه‌شنبه) اگرچه افزایش پیدا کرد و مثبت شد  اما دوباره زیر صفر رفت و به منفی ۷۰ سنت رسید. اما نوسانات عجیب و تاریخی آن، روی روند معاملات بورس‌های جهانی تاثیر گذاشته است. از سوی دیگر، برخی منابع اطلاعاتی آمریکا حال «کیم‌جونگ‌اون» رهبر کره‌ شمالی را پس از عمل جراحی قلب، در معرض خطر جدی توصیف کرده‌اند. این سیگنال‌ها، باعث شده است که بازارهای بورس آسیایی منفی شوند. 

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان‌بیزینس، شاخص هنگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۲.۴ درصد سقوط کرد و شاخص نیکی ژاپن ۱.۹ درصد از ارزش خود را از دست داد. شاخص کامپوزیت شانگهای نیز ۱.۵ درصد افت کرد. 

شاخص کاسپی کره‌جنوبی نیز ۳ درصد سقوط کرده است. ارزش وون کره‌جنوبی نیز در برابر دلار آمریکا، ۱.۷ درصد فرو ریخته است. سی‌ان‌ان‌بیزینس، این روند منفی کره‌جنوبی را به دلیل خبر وخامت حال رهبر کره شمالی تحلیل می‌کند.البته دفتر ریاست‌جمهوری کره شمالی اعلام کرده است که آن‌ها هیچ گزارشی ندارند که غیرعادی بودن سلامت کیم‌جونگ‌اون را تایید کند. 

«جفری هالی»، تحلیل‌گر ارشد بازار در منطقه آسیاپاسیفیک می‌گوید:«در روز سه‌شنبه بازارهای منطقه‌ای واکنش اندکی به اخبار داشته‌اند. اما اگر اخباری که از کره شمالی می‌رسد تایید شود، منطقه آسیا و بازارهای آسیایی وارد دوره‌ای از بی‌ثباتی خواهند شد.» 

همچنین بر اساس گزارش رویترز، شاخص گسترده MSCI’s در آسیا-پاسیفیک، ۲ درصد سقوط کرد. بازارهای بورس در هنگ‌کنگ‌ و شانگهای نیز ۲ درصد از ارزش خود را از دست دادند. در سیدنی استرالیا نیز بورس، ۲ درصد فروریخت. 

وال‌استریت نیز از این روند در امان نبوده و شاخص آتی S&P۵۰۰، حدود نیم درصد از ارزش خود را از دست داد. در حالیکه ارزش اوراق قرضه به عنوان پناهگاه امن سرمایه‌گذاری در برابر دلار افزایش یافت. 

«کایل رودا»، تحلیل‌گر بازار در آی‌جی‌مارکت در ملبورن این تغییرات را تحت تاثیر تحولات روز گذشته بازار نفت می‌داند و به رویترز می‌گوید:«عملکرد قیمت نفت ترسناک بود. این واقعیت را برملا کرد که روند عرضه و تقاضا در جهان مختل شده است.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =