طرح ملی جی نف درقم متوقف شد

قم – ایرنا – مدیر دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت استانداری قم گفت: طرح ملی «جی نف» برای استانداردسازی آدرس پستی که به صورت پایلوت در این استان در حال اجرا بود به دلیل اعلام سلیقه سازمان فناوری اطلاعات، به شکست کشیده و متوقف شد.

اکرم روح پرور، روز سه‌شنبه در جلسه راهبری و توسعه مدیریت استان در سالن کرامت استانداری قم،با انتقاد از موازی‌کاری و سیاست‌گذاری حوزه فناوری اطلاعات توسط دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در سطح کشور افزود: تا زمانی که حوزه فناوری اطلاعات دارای متولی مشخصی نباشد،‌ گسترش دولت الکترونیک در کشور محقق نمی‌شود.

وی با اشاره به مشکل‌های اجرای طرح جی نف در قم،‌ ادامه داد: با وجود هماهنگی های بسیار در سطح استان،‌صرف زمان زیاد برای اجرای این طرح و همچنین تحقق پیشرفت‌های چشمگیر در این زمینه، به دلیل برخی مخالفت‌ها توسط سازمان فناوری اطلاعات چند ماه است که این پروژه درقم متوقف شده‌است.

مدیر دفتر فناوری اطلاعات استانداری قم،‌ با بیان اینکه اجرای استانداردسازی آدرس پستی می‌توانست گام مهمی در راستای تحقق دولت الکترونیک باشد، اظهار داشت: دلیل به شکست کشیده شدن بسیاری از طرح‌های درحوزه فناوری اطلاعات، موازی کاری، عدم متولی دقیق این حوزه در سطح کشور و نیز عدم حمایت مدیران استان از اجرای چنین طرح‌هایی است.

روح پرور با بیان اینکه متاسفانه مدیران استان نگاهی همراه به فناوری اطلاعات ندارند، اظهار داشت: گام اساسی برای توسعه دولت الکترونیکی اصلاح نگاه مدیران دستگاه های مختلف به حوزه فناوی اطلاعات است.

وی در ادامه با اشاره به ایجاد پرتال واحد به منظور تجمیع تمام خدمات الکترونیکی دستگاه‌های مختلف گفت: در سامانه «قم پرتال» پنجره‌ای واحدی ایجاد شده‌ که در آن لینک خدمات تمام دستگاه ها قرار گرفته‌است.

مدیر دفتر فناوری اطلاعات استانداری قم،‌ اظهار داشت: به دنبال انتخاب قم به عنوان پایلوت اجرای طرح تجمیع تمام خدمات دولتی به صورت الکترونیک در قالب یک پرتال واحد در سطح کشور بودیم که این موضوع تا کنون نهایی نشده‌است.

وی، فراهم کردن استعلام های بین دستگاهی را از جمله الزام های توسعه دولت الکترونیک دانست و ادامه داد: ساماندهی استعلام‌های بین دستگاه‌هایی با همکاری دستگاه اجرایی استان از سال ۹۶  در قم راه اندازی شده‌است.

روح پرور، با بیان اینکه ۳۱۰ دستگاه اجرایی قم به شبکه دولت متصل شده‌اند که از این تعداد تاکنون ۱۳۶ دستگاه کد کاربری گرفته اند، گفت: تعداد فرم‌های تبادل شده در این سامانه در سال ۹۸ حدود ۱۴ هزار فرم بوده‌است که به صورت دستی مبادله می‌شد. هزینه‌های بسیار زیادی را بر ادارات تحمیل می‌کرد.

وی گفت: حذف دریافت کپی کارت ملی و شناسنامه در سال های اخیر در دستور کار استان قرار گرفت و حدود ۱۰۰ دستگاه کد کاربری لازم را دریافت کرده اند که تا کنون حدود ۴۰۰ هزار استعلام از طریق این سامانه انجام شده است.

مدیر دفتر فناوری اطلاعات استانداری قم،‌ اظهار داشت:  ۵۸۵ خدمت به صورت الکترونیکی در قالب «قم پرتال» ارائه می‌شود ولی به دلیل اینکه اطلاع‌رسانی لازم برای استفاده از این پرتال به خوبی انجام نشده، استقبال مردم از این سامانه مناسب نیست.

به گزارش ایرنا، طرح جی نف یا ژئو کد کردن آدرس اماکن شهری دراین استان از سال ۱۳۹۵ در قم آغاز شد. براساس این طرح کد پستی اماکن مختلف بر روی نقشه های پارسل شهری انتقال داده می شود و هر سازمانی با استفاده از یک کدیونیک قابل شناسایی است. تا آبان ماه ۹۶،‌  ۳۲۲ هزار و ۱۲۴ نقشه در قالب طرح جی نف تهیه و تدوین شده‌است

مدیریت شهری و روستایی، مدیریت بحران و مکان یابی را سه کاربرد اصلی و عمده جی نف دانست.

بر اساس ماده ۶۷ آئین نامه اجرایی جی نف، همه دستگاه های اجرایی را مکلف به تبادل اطلاعات با یکدیگر نموده است، هیچ دستگاه دولتی نباید به خاطر محرمانه بودن برخی اطلاعات سایر دستگاه های دولتی را از دست یابی به آن محروم کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha