یک میلیون واحد صنفی برای اخذ مجوز بازگشایی ثبت‌نام نکردند

تهران - ایرنا - معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از مجموع سه میلیون واحد صنفی و صنعتی کشور، تاکنون دو میلیون واحد با ثبت‌نام در سامانه وزارت بهداشت برای اخذ مجوز بازگشایی اقدام کرده‌اند و یک میلیون واحد هنوز اقدامی نکرده‌اند.

محسن فرهادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا همه اصناف تولیدی و خدماتی در مرحله اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند که از ۲۳ فروردین در کشور و از اول اردیبهشت در تهران اجرا شد برای بازگشایی باید در سامانه وزارت بهداشت ثبت نام می کردند و پس از دریافت پروتکل بهداشتی و دادن تعهد رعایت این پروتکل مجوز بازگشایی دریافت می کردند اما برخی اصناف هنوز این اقدام را انجام نداده اند و فعالیت آنها غیر قانونی است.

وی گفت: واحدهای صنفی و صنعتی ثبت نام کرده متنوع بوده اند و مراکز بهداشتی - درمانی، جایگاه های پمپ بنزین، مراکز صنعتی، مراکز تهیه و توزیع انواع کالاها و مراکز خدماتی مختلف را شامل می شود. در رتبه بندی نیز بیشترین واحدهای صنفی و صنعتی ثبت نام کرده به ترتیب در استانهای تهران، اصفهان و خراسان رضوی بوده است.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: بیشترین ثبت نام ها نیز مربوط به واحدهای صنفی و صنعتی کوچک مانند خشکشویی ها، خواربارفروشی ها و تعمیرگاههاست. رتبه دوم شامل واحدهای اداری مانند بانک هاست و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی نیز از نظر ثبت نام برای بازگشایی و اخذ مجوز وزارت بهداشت در رتبه سوم هستند.

وی گفت: در روزهای گذشته البته سامانه وزارت بهداشت برای استعلام از سازمان ثبت احوال دچار اختلالاتی شد اما زمان ثبت نام اصناف تا پنجم اردیبهشت تمدید شد که همه امکان ثبت نام داشته باشند.

فرهادی افزود: از نظر تعداد بنکداران و عمده فروشان مواد غذایی و معادن در رتبه آخر ثبت نام برای اخذ مجوز بازگشایی هستند البته تعدادشان زیاد نیست، جایگاههای پمپ بنزین هم مشارکت کمی داشتند اما اکنون حدود ۸۰ درصد پمپ بنزین ها ثبت نام کرده اند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: در بانک اطلاعات وزارت بهداشت برآورد داریم که حدود سه میلیون واحد صنفی و صنعتی اعم از پروانه دار و بدون پروانه در کشور وجود دارد که باید برای اخذ مجوز بازگشایی در طرح فاصله گذاری هوشمند ثبت نام کنند. شاخص وزارت بهداشت ربطی به پروانه کسب ندارد. از این تعداد حدود یک میلیون واحد هنوز ثبت نام نکرده اند و تا پنجم اردیبهشت فرصت دارند که اقدام کنند.

وی گفت: استقبال می کنیم که همه واحدهای صنفی و صنعتی پروانه داشته باشند اما از قبل همه واحدهای بدون پروانه نیز تحت پوشش نظارت بهداشتی وزارت بهداشت بوده اند.

فرهادی افزود: رتبه بندی وزارت بهداشت از نظر استقبال برای اخذ مجوز بازگشایی بر اساس تعداد است و هنوز مقایسه بر اساس سرانه تعداد واحد نداریم بنابراین استانهایی مثل ایلام که تعداد واحدهای صنفی و صنعتی کمتری دارند، کمترین میزان ثبت نامی را دارند. البته به زودی بر اساس شاخص سرانه و درصدی نیز این رتبه بندی را انجام می دهیم.

وی افزود: در مورد نوع صنف هم هنوز درصد و سرانه استقبال از ثبت نام را نداریم و مثلا هنوز برآوردی نداریم چند درصد رستورانها یا سوپرمارکت ها ثبت نام کرده اند و فعلا تعداد را ثبت می کنیم. ثبت نام که تمام شود مخرج کسر مشخص می شود و برآورد درصدی را اعلام می کنیم.

وی ادامه داد: یکسری واحدها مثل دامپزشکی ها در مورد تعهدی که می دادند، حرف داشتند که با نظر آنها تعهدنامه اصلاح شد و از دیروز استقبال دامپزشکی ها برای ثبت نام در سامانه بازگشایی بیشتر شد.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در مورد ثبت نام مطب ها و مراکز درمانی گفت: مراکز درمانی و مطبها، دندانپزشکی ها، آزمایشگاههای دندانسازی هم بایدثبت نام کنند و ثبت نام هم کرده اند که برآورد میزان مشارکت آنها را نیز اعلام خواهیم کرد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha