ارتباط صندوق‌های پژوهش و فناوری با شورای عتف در اولویت باشد

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برقراری ارتباط ارگانیک صندوق‌های پژوهش و فناوری با شورای عالی عتف باید از فعالیت‌های در اولویت باشد.

به گزارش روز دوشنبه وزارت علوم، چهل و ششمین جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردولتی کشور با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارتخانه، علی وحدت، دبیر کارگروه صندوق و با رعایت فاصله‌گذاری هوشمند در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم و به صورت مجازی با دیگر اعضای کارگروه برگزار شد.
غلامی در این جلسه با تشکر از زحمات و دستاوردهای صندوق‌های پژوهش و فناوری و پارک‌های علم وفناوری در بحران ویروس کرونا و با اشاره به سیاست‌های کلان صندوق گفت:  سیاست‌های کلان صندوق را باید در یک تعریف کلی مشخص کنیم زیرا منابع محدود و نیازها گسترده است.
وزیر علوم با تاکید بر لزوم کاربردی کردن صندوق‌ها جهت تبدیل علم و فناوری به ثروت، به نقش صندوق های پژوهش و فناوری در حمایت از ایده ها، ابداعات و اختراعات پژوهشگران، نخبگان علمی و دانشگاهی کشور همچنین حرکت در مسیر تولید و شکوفایی اشاره کرد.
در بخش دیگر این نشست مجازی، برومند با اشاره به فرآیندهای اجرایی، تدوین استانداردها و شیوه‌نامه‌ها را از مهم‌ترین امور برشمرد و گفت: تفکیک شیوه‌نامه‌ها از دستورالعمل‌ها، ارائه صورت‌های مالی صندوق‌های پژوهش و فناوری در سایت‌های صندوق، استفاده از شرکت‌های حسابرسی حرفه‌ای در ساختار نظارتی صندوق های پژوهش و فناوری و همکاری با شورای عالی عتف از نکات حائز اهمیتی است که باید به آن توجه شود.
در ادامه این نشست مجازی، وحدت، دبیر کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری با اشاره به کارهای انجام شده این دبیرخانه در سال گذشته اظهار داشت: بازدید از صندوق‌های تازه تاسیس که در جهت نظارت جامع بر فعالیت صندوق‌ها صورت گرفت، بازدید و ارزیابی‌های دوره‌ای با بررسی صورت‌های مالی حسابرسی شده، ارزیابی آیین‌نامه‌های مالی و تسهیلاتی و جلسه با اعضای هیات مدیره و مدیر عامل از فعالیت‌های کارگروه در سال گذشته بود.
دبیر کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری درباره برنامه‌های سال ۱۳۹۹ گفت: اعطای مجوز از طریق برنامه توسعه صندوق‌های پژوهش و فناوری، بهبود فرآیندهای اعطای مجوز در حوزه توانمندسازی، هدایت از طریق حمایت از دوره‌های آموزشی و حمایت از تورهای علمی، برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی فصلی و حضور در نمایشگاه‌های تخصصی داخلی و خارجی انجام خواهد پذیرفت.
وی به برنامه‌های کارگروه در حوزه نظارت در سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و افزود: تدوین شیوه‌نامه ارزیابی و نظارت بر فعالیت و ارکان صندوق ها، تدوین دستورالعمل ناظر بر ضمانت‌نامه‌ها، تدوین شیوه‌نامه بازدیدهای دوره‌ای از صندوق‌ها و ارائه صورت‌های مالی استاندارد از فعالیت‌های نظارتی این دبیرخانه به شمار می‌رود.
در پایان این نشست در خصوص تعلیق و لغو مجوز یکی از صندوق‌ها و تصویب تاسیس چند صندوق جدید گفت‌وگو و تبادل نظر صورت گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =